Regije in občine v številkah
Najbolj ugodno razmerje med mladim in starim prebivalstvom ima občina Komenda, največ študentov na tisoč prebivalcev občina Naklo, najvišjo mesečno neto plačo občina Cerklje na Gorenjskem ...
Državni statistični urad v spletni aplikaciji Slovenske statistične regije in občine v številkah predstavlja izbrane podatke za dvanajst statističnih regij in 212 občin, med katerimi so za Gorenjski glas zanimivi podatki, ki zadevajo gorenjsko in ljubljansko regijo ter osemnajst občin iz gorenjske in šest iz ljubljanske statistične regije.
V vseh regijah več starih kot mladih
V aplikaciji tako izvemo, da je bila sredi lanskega leta povprečna starost prebivalcev najnižja v osrednjeslovenski statistični regiji. V vseh regijah je bil delež starih prebivalcev (starih 65 let in več) večji od deleža mladih (starih do 14 let), pri tem pa sta se deleža prvih in drugih najbolj razlikovala v pomurski regiji, kjer je bilo med prebivalstvom kar 22,4 odstotka starih in le 13,2 odstotka mladih. Med vsemi občinami je bila povprečna starost prebivalcev najnižja v občini Komenda. Le v 24 občinah je bil delež mladega prebivalstva večji od deleža starega, najugodnejšo starostno sestavo je imela občina Komenda z 20,8 odstotka mladega in 14,2 odstotka starega prebivalstva, najmanj ugodno pa občina Osilnica z devetimi odstotki mladih in 31,4 odstotka starih.
Najmanj stanovanj brez kopalnice
Zanimivo: med vsemi statističnimi regijami ima gorenjska regija najmanj naseljenih stanovanj brez kopalnice, le 1,6 odstotka, največ takih stanovanj, pet odstotkov, pa ima pomurska regija. Najmanj stanovanj na tisoč prebivalcev, le 304, ima občina Naklo, ki pa se glede na statistične podatke lahko pohvali, da ima (enako kot občina Log - Dragomer) največji delež tri- in večsobnih stanovanj (87 odstotkov).
Ko so v statističnem uradu primerjali, koliko je predvsem zaradi zmanjševanja generacij v zadnjih desetih letih, to je med študijskima letoma 2008/2009 in 2018/2019, upadlo število študentov, se je pokazalo, da je najbolj izrazito (za 41 odstotkov) upadlo v obalno-kraški regiji, najmanj v zasavski (za 15 odstotkov), v gorenjski regiji pa se je zmanjšalo z 11.674 na 7199. V študijskem letu 2018/2019 je bilo v Sloveniji 37 študentov na tisoč prebivalcev, največ, 48 na tisoč prebivalcev, jih je bilo v občinah Naklo, Veržej in Vransko, najmanj, le šest na tisoč prebivalcev, pa v občini Hodoš.
Plače pod državnim povprečjem
Povprečna mesečna neto plača je bila lani od državnega povprečja višja le v osrednjeslovenski regiji in v jugovzhodni Sloveniji, v gorenjski regiji je bila le malo, za 1,2 odstotka, nižja od povprečja, primorsko-notranjska regija pa je za tem povprečjem zaostala kar za 10,3 odstotka. In kako je bilo po občinah? V 187 občinah je bila plača nižja od državnega povprečja, v 23 občinah pa višja. Najbolj so za državnim povprečjem zaostale plače v občinah Osilnica, Hodoš, Gornji Petrovci, Rečica ob Savinji in Trnovska vas, najbolj pa so državno povprečje presegli v občinah Cerklje na Gorenjskem (za 26,5 odstotka), Novo mesto, Ljubljana, Podlehnik in Ruše.