Razstava o »odpovedani tekmi«
V Muzeju novejše zgodovine Slovenije je na ogled razstava z naslovom Tekma je bila odpovedana, ki priča o zadnjem letu življenja Josipa Broza - Tita.
V ponedeljek, 4. maja, je v senci aktualnega stanja, ki ga je povzročila pandemija covida-19, minilo štirideset let od smrti predsednika nekdanje Jugoslavije Josipa Broza - Tita. Mnogim je v spominu ostala prekinitev televizijskega programa, bila je nedelja popoldan, ko je napovedovalec takratne TV Ljubljana Tomaž Trček sporočil vest o predsednikovi smrti, znani pa so tudi prizori prekinjene nogometne tekme med Hajdukom in Crveno zvezdo v Splitu.
Slovenski politični vrh je nekaj pred tem prejel vnaprej dogovorjeno skrivno geslo Tekma je bila odpovedana. To je bilo namreč obvestilo, da je v ljubljanskem Kliničnem centru umrl predsednik SFRJ Josip Broz - Tito, tak pa je tudi naslov razstave v Muzeju novejše zgodovine, ki prikazuje zadnje leto njegovega življenja.
Že v prvih mesecih leta 1980 so jugoslovanski in tuji mediji na veliko poročali o Titovih zdravstvenih težavah, ko so ga kmalu po novem letu sprejeli v Kliničnem centru v Ljubljani, takrat eni najmodernejših zdravstvenih ustanov v državi.
V Muzeju novejše zgodovine Slovenije so pripravili razstavo o zadnjem življenjskem obdobju Josipa Broza. Natanko leto pred smrtjo je maja 1979 obiskal Bohinjsko Bistrico, istega leta septembra je gostoval na Kubi, še isti mesec se je udeležil mediteranskih iger v Splitu, njegovo zadnje potovanje pa je bilo v Romunijo.
Na razstavi predstavljajo, kaj se je dogajalo v zadnjih mesecih njegovega življenja in kako je potekalo zdravljenje v Kliničnem centru. Moč je prisluhniti tudi štirim pričam zadnjih Titovih mesecev. Razstavo sicer sestavlja bogato fotografsko gradivo iz muzejske fototeke ter gradivo drugih institucij, v sestavljanju zgodbe zadnjih dni med Ljubljano in Beogradom. Prikazani so tudi (ne)znani drobci iz življenja zadnjega voditelja Jugoslavije, ki je čez dobrih deset let dokončno razpadla v mednacionalnih vojaških spopadih.
Na ogled sta Titova bolniška halja pa tudi uniforma bolniške sestre, ki je skrbela zanj in ga v času zdravljenja negovala. Predstavljen je tudi scenarij pogreba, ki je bil skrbno pripravljen že dva meseca pred Titovo smrtjo, ko se je bolnikovo stanje kritično poslabšalo. V muzeju hranijo tudi njegovo posmrtno masko, ki ji je na razstavi namenjeno posebno mesto, posebna pa je tudi njena zgodba. Razstava bo na ogled do 28. junija