Pomaga jim zaživeti brez nasilja

Na današnji dan pred sedemnajstimi leti je Varna hiša Gorenjske sprejela prvo žensko, ki se je zaradi nasilja moža skupaj z otrokom umaknila na varno.

Kranj – Varna hiša Gorenjske deluje v okviru Društva za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja, ki so ga v letu 2002 ustanovili takratni direktorji Centrov za socialno delo na Gorenjskem: Božo Pogačar, Silva Košnjek, Marjan Podbevšek, Ivana Košir Erman, Miloša Kos Ovsenik in vodja varne hiše, Vilma Regovc. Predsednica društva je Staša Sitar, ki ga vodi že od leta 2004. »Da je program lahko začel delovati in deluje še danes, se moramo zahvaliti sofinanciranju vseh 18 gorenjskih občin, Ministrstva za delo, Fundacije invalidskih in humanitarnih organizacij in donatorjev,« poudarjajo v Varni hiši Gorenjske.

Varna hiša deluje v dveh enotah, na dveh lokacijah. Prva enota je bila odprta leta 2003, druga leta 2008. Od takrat pa vse do današnjega dne je bilo v gorenjsko varno hišo sprejetih 953 uporabnikov, od tega 473 žensk in 480 otrok vseh starosti, od dojenčkov do šolskih otrok. V hiši so bivale ženske vseh starosti, najstarejša gospa je bila stara 83 let. Po statusu so bile zaposlene, nezaposlene, iskalke zaposlitve, upokojenke, med njimi so bile uporabnice tako z osnovno kot z visoko izobrazbo. »Socialne delavke, ki so zaposlene v programu, nudijo uporabnicam pomoč v obliki pogovorov, razumevanja stiske, pri krepitvi njihovih lastnih moči, povečanja zaupanja vase, pomoči pri reševanju stanovanjske, finančne ali druge stiske, pomoči pri urejanju pravic v postopkih na različnih ustanovah (centrih za socialno delo, sodiščih, upravnih enotah, zavodu za zaposlovanje ...). Uporabnice, same ali z otroki, lahko v varni hiši bivajo do enega leta. Običajno pa je čas bivanja krajši, v zadnjih dveh letih v povprečju šest mesecev. Bivanje sicer lahko prekinejo kadar koli, ko se za to odločijo same. Večina žensk po bivanju v varni hiši uspe zaživeti samostojno življenje, življenje brez nasilja,« še dodajajo v varni hiši Gorenjske po 17 letih dela.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 21. julij 2023 / 07:30

Ko pred dopustom poteče veljavnost dokumentov

Marsikdo pred potovanjem v tujino pozabi preveriti, ali ima sploh še veljavno osebno izkaznico oziroma potni list. Kaj storiti, če je veljavnost potekla, nam pa se mudi?

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 2. oktober 2014 / 13:25

Krivdo za požige zanika

Na kranjskem okrožnem sodišču so v ponedeljek opravili predobravnavni narok zoper 22-letnega Leščana Nejca Marklja, obtoženega dveh požigov in treh poškodovanj tujih stvari.

Razvedrilo / četrtek, 2. oktober 2014 / 13:08

Gorazdova slaščičarna

Gorazd Potočnik, nekoč Kranjčan, danes živi v Dragočajni, v jutranjih urah deluje podobno kot raztreseni slikar. Dokler ne dobi prve kave, še ne ve, ali bo dan v nadaljevanju sončen ali rahlo meglen.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2014 / 13:01

Navdih čopiča ...

V Domu krajanov v Lomu pod Storžičem je potekala 22. otroška likovna kolonija. Mlade udeležence sta pritegnila druščina in vedoželjnost na likovnem področju.

Rekreacija / četrtek, 2. oktober 2014 / 13:00

Atlet, ne body builder

V kranjskem centru funkcionalnih vadb X-gym so imeli teden odprtih vrat. Znanje iz vadb udeleženci koristno prenesejo v vsakdanje življenje, v vsakdanja opravila.

Zanimivosti / četrtek, 2. oktober 2014 / 12:34

Hamburški moški (1. del)

Redki so, ki se odločijo, da bodo namesto za London, Istanbul, Pariz ali Barcelono kupili letalsko karto za Hamburg. Tokrat smo se našle svetlolaska, črnolaska in rdečelaska ter naredile točno to....