
Brez pisnih preizkusov
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je pripravilo priporočila za osnovne in glasbene šole glede ocenjevanja znanja in zaključevanja ocen v letošnjem šolskem letu.
Kranj – Na ministrstvu za izobraževanje so minuli teden pripravili priporočila v zvezi z ocenjevanjem znanja, napredovanjem učencev ter opravljanjem predmetnih in popravnih izpitov v osnovnih šolah v letošnjem šolskem letu. Kot izhaja iz priporočil ministrstva, naj učitelji pri ocenjevanju znanja uporabljajo različne načine ocenjevanja glede na cilje oziroma standarde znanja, po nasvetu Zavoda RS za šolstvo pa naj se izogibajo ocenjevanju s pisnimi preizkusi znanja. V glasbenih šolah učenci v letošnjem šolskem letu ne bodo opravljali letnih izpitov.
Ocenjevanje znanja se izvaja pred učenci oddelka ali učne skupine, v času izobraževanja na daljavo pa lahko tudi individualno, v svojih priporočilih navajajo na ministrstvu. Pri predmetih, za katere sta s predmetnikom določeni največ dve uri tedensko, se znanje učencev oceni najmanj dvakrat v šolskem letu, pri predmetu, za katerega je s predmetnikom določeno manj kot dve uri tedensko, pa najmanj enkrat. Pri predmetih, za katere predmetnik določa več kot dve uri tedensko, se znanje učenca oceni najmanj trikrat v šolskem letu, so pojasnili na ministrstvu in dodali, da se znanje učenca v drugem ocenjevalnem obdobju pri posameznem predmetu oceni vsaj enkrat. Učencu, ki je v drugem ocenjevalnem obdobju pridobil negativno oceno iz posameznega predmeta, mora učitelj omogočiti, da je ocenjen še najmanj enkrat do zaključka pouka v šolskem letu. Podrobneje so opredelili tudi pogoje napredovanja učencev v višji razred.
Strokovnjaki z zavoda za šolstvo ravnateljem oziroma učiteljem svetujejo, naj bo presoja pri ocenjevanju odvisna od dejanskih možnosti za doseganje učnih ciljev učencev, v času izobraževanja na daljavo pa naj učitelji ocenjujejo znanje, ki je bilo ustrezno obravnavano ter utrjeno z različnimi oblikami in metodami. Učencem morajo učitelji zagotoviti možnost, da izdelek oziroma dokaz o naučenem na podlagi povratnih informacij tudi izboljšajo. Pri določanju zaključne ocene naj izhajajo iz ocen, pridobljenih do 16. marca letos, ob tem pa naj upoštevajo tudi izkazani napredek učenca v obdobju izobraževanja na daljavo in ocene, ki jih je pridobil v času tovrstnega izobraževanja.
Priporočila za ocenjevanje znanja so pripravili tudi za glasbene šole. Iz njih izhaja, naj letno oceno pri vseh predmetih v vseh razredih oblikuje učitelj predmeta, v letošnjem šolskem letu pa učenci ne opravljajo letnih izpitov. Pri pouku instrumenta in petja se znanje oceni najmanj dvakrat v ocenjevalnem obdobju, pri pouku plesa, komorne igre in orkestra pa vsaj enkrat, pri čemer ne velja, da mora učenec vsaj eno oceno v šolskem letu pridobiti na nastopu. Učencu, ki pri posameznem predmetu ni ocenjen ali je ocenjen negativno, mora učitelj omogočiti, da je ocenjen še najmanj enkrat do konca drugega ocenjevalnega obdobja. Sprejemni preizkus za vpis v glasbeno šolo bodo učenci v rednem roku opravljali od 1. do 30. junija in v naknadnem roku od 17. do 25. avgusta. Vpis učencev v prvi razred bo v prvem roku potekal od 1. do 7. julija, v drugem pa od 26. do 31. avgusta, so še pojasnili na ministrstvu.