Prišli so s plačilnimi listami
Prejšnji teden so v regijskih pisarnah Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pripravili dan odprtih vrat za člane sindikata in druge, ki jih zanima izplačevanje plač, zlasti po letos zelo aktualnem dvigu minimalne plače.
V primeru, da ima delavec v pogodbi o zaposlitvi določeno plačo, ki je nižja od minimalne, mora razliko do minimalne plače pokriti delodajalec. Če pa ima delavec v pogodbi določeno osnovno plačo, višjo od minimalne, se mu izplača osnovna plača, določena v pogodbi o zaposlitvi. V tem primeru določila zakona o višini minimalne plače ne pridejo v poštev.
Kranj – V štirinajstih krajih po Sloveniji so minuli četrtek v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije povabili na dan odprtih vrat, kjer so tamkajšnje strokovne službe nudile informacije v zvezi z izplačilom plač, še posebej temeljito so se posvetili pregledu izvajanja zakona o minimalni plači in preverjanju konkretnih izplačil januarske plače. Pomagali so tudi pri morebitnih drugih težavah, ki jih imajo zaposleni. Ljudi so pozvali, da s seboj prinesejo plačilne liste za januar in za primerjavo tudi za pretekle mesece ter druge dokumente, povezane z njihovimi plačami.
Minimalna bruto plača znaša za plačilo dela, opravljenega od 1. januarja do 31. decembra 2020, 940,58 evra bruto. Zakon določa, da so po novem iz minimalne plače izvzeti vsi dodatki (za delovno dobo, delovno in poslovno uspešnost, za težje razmere dela). Mnogi zaposleni s svojih plačilnih list težko razberejo, ali delodajalci spoštujejo nova določila. Kot je po dnevu odprtih vrat dejal sekretar območne organizacije ZSSS za Gorenjsko Matej Jemec, se je tudi tokrat pokazalo, kako kompleksne so plačilne liste in kako težko je marsikomu razumljiva njihova vsebina. Dan odprtih vrat, ki se ga je v Kranju udeležilo okoli 50 obiskovalcev, je bil namenjen tudi pojasnjevanju, kako razumeti plačilne liste. Na nekaterih pa so našli tudi napake, je povedal Jemec. V nekaterih primerih so obiskovalce napotili tudi na pravno pomoč, ki jo sindikat članom nudi brezplačno. Nasvetov tokrat niso odrekli niti nečlanom, so jim pa dali vedeti, da za bolj poglobljeno pomoč in morda dolgotrajnejše iskanje rešitev potrebujejo sindikalno izkaznico. Nekateri so se ob tej priložnosti tudi včlanili.
»Največ vprašanj obiskovalcev je bilo namenjeno minimalni plači, ali so izračunane prav in kaj storiti v primeru, ko je osnovna plača nižja od minimalne. Tudi takšnih je bilo med obiskovalci veliko,« je dejal Jemec. Največ ljudi, ki jih je zanimalo izplačilo njihovih mesečnih prejemkov, je bilo iz dejavnosti trgovine, iz domov za ostarele, iz industrije pa predvsem kovinarji in tekstilci.
V teh dneh pa so tudi v Sindikatu komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami Slovenije začeli skupna srečanja, kamor vabijo svoje člane, da bi jim predstavili pravilen izračun minimalne plače glede na zakonske spremembe. Srečanj, ki potekajo v devetih mestih v Sloveniji, se lahko udeležijo tudi nečlani. Na Gorenjskem bo srečanje v sredo, 26. februarja, ob 18. uri, v prostorih območne organizacije ZSSS Gorenjska v Škofji Loki na Kidričevi cesti 1.