Naslovnica »smučarskega« Vigenjca

Kroparji na smučeh

Kropa – V Kovaškem muzeju v Kropi so slovenski kulturni praznik obeležili z večerom, ki so ga posvetili izidu najnovejše številke glasila Vigenjc. Osrednja tema, ki zaznamuje tokratno publikacijo, so Kroparji na smučeh s poudarkom na smučarskih skokih in tekih na Gorenjskem med letoma 1946 in 1956.

Kot je povedala urednica in avtorica besedil v Vigenjcu Saša Florjančič, aktualna tematska številka prinaša pregled razvoja smučanja v Kropi v prvem desetletju po drugi svetovni vojni, ko je Kropa veljala za enega od slovenskih zimskošportnih središč, od koder so prihajali številni odlični smučarski skakalci in tekači. V Kropi je bila že pred drugo svetovno vojno zgrajena 32-metrska skakalnica. Avtorica skrbno zabeleži vse tekme iz obravnavanega obdobja, uvrstitve in rezultate s posameznimi zanimivostmi o tekmah ter imeni najboljših.

Izjemna je tudi zapuščina smučarskih tekačev, včlanjenih v smučarsko sekcijo pri Telesnovzgojnem društvu Partizan Kropa (prej Fizkulturno društvo Kropa in Telovadno društvo Kropa), v katero je bila vpeta predvsem družina Kordež z Jamnika. Kot je povedala Florjančičeva, je pregled športnega udejstvovanja kroparskih smučarskih skakalcev in tekačev nastal predvsem na podlagi arhivskega dela in objav v takratnem slovenskem dnevnem časopisju (Slovenski poročevalec, Ljudska pravica in Primorski dnevnik) ter v športnem tedniku Polet. Obsežna dokumentacija z uradnimi rezultati tekem in društveno korespondenco, ki se nanaša na obravnavano obdobje, se je deloma ohranila v tudi arhivu Kovaškega muzeja. Večji del slikovne priloge, ki v sredici Vigenjca povezuje smučarske skoke in teke, pa je zapuščina smučarskega tekača Matevža Kordeža, ki se je ohranila na njegovem domu na Jamniku.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Izleti GG / četrtek, 27. julij 2017 / 12:43

Skrivnostna smrt

Uglič, eno od pristanišč na Volgi, je v ruski zgodovini zapisan kot kraj, kjer je bil ubit najmlajši sin Ivana Vasiljeviča Groznega. V Sibirijo v izgnanstvo je moral tudi zvon.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

24 ur košarke

Košarkarski klub Sava in Prošport center sta bila organizatorja prireditve 24 ur košarke, ki je potekala petnajstič.

GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Mravlca iz Tržiča

Urški Malovrh so vse bolj pri srcu daljši teki, ki ji predstavljajo tudi izziv za naprej.

GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Poljski tekači

Janez Ferlic, Andrej Mikelj, Stane Pernar, Boštjan Potočnik in Boštjan Urankar je peterica maratonskih tekačev, ki kilometre redno nabira na Sorškem polju.

GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Vinko Perčič: Zmage niso na prvem mestu!

Je tik pred zaslužnim pokojem. V Savi se je zaposlil leta 1963 in vse do danes ji je ostal zvest. Pet let je bil samostojni kalkulant, šest let vodja kalkulacij, nato je postal direktor sektorja...

Kultura / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Hrana nekoč

Po službi moram v trgovino po sadje in nekaj zelenjave. Ups, v Nemčiji ljudje umirajo zaradi kumar. Ne, baje so krivi kalčki. Ali pa tudi ne? Je hrana, ki jo kupujemo v trgovinah, sploh užitna? J...