Plina še ne bi smelo biti
Dva meseca po eksploziji plina v Britofu energetski inšpektor ugotavlja, da plina v plinovodu še ne bi smelo biti. Poškodba plinovoda je sicer nastala naknadno, delavec pa o tem ni nikogar obvestil.
Kranj – Energetski inšpektor je v nadzoru, ki ga je po eksploziji plina 3. decembra v Britofu pri Kranju opravil pri investitorju Domplanu Kranj in izvajalcih del Pirc Gradnje in IMP, ugotovil, da v plinovodu, ki uradno še ni bil prevzet, ne bi smelo biti zemeljskega plina, je ta teden poročal Radio Slovenija. Ukrepov kljub temu ni izrekel, saj je bil s tehničnega vidika plinovod v Britofu zgrajen ustrezno, njegova tesnost pa je bila tudi ustrezno preizkušena. Poškodba plinovoda se je namreč zgodila pri naknadnem posegu. V družbi Domplan, ki je vodila tudi nadzor gradbenih del, pravijo, da z ugotovitvami inšpektorja uradno še niso seznanjeni, zato jih ne morejo komentirati.
Na dodatna vprašanja Gorenjskega glasa so z Inšpektorata RS za infrastrukturo odgovorili, da je energetski inšpektor opravil nadzor v okviru svojih pristojnosti, ki so določene v energetskem in gradbenem zakonu. »Pri nadzoru je ugotovil, da je bil plinovod grajen v skladu s tehničnimi zahtevami za gradnjo tovrstnih plinovodov. Do poškodbe plinovoda je prišlo zaradi naknadnega izkopa za izgradnjo vodovodnega priključka v bližini plinovoda, pri čemer je bil cevovod poškodovan z delovnim strojem, delavec pa o tem ni obvestil nikogar. V času poškodbe plina v cevovodu še ni bilo. Izvajalec je cevovod kasneje zaplinil z namenom preskusa tesnosti spoja, in sicer povezave novega in obstoječega plinovoda. Ob tem je prišlo do puščanja na mestu poškodbe,« so sporočili.
Pri inšpekcijskem nadzoru so bile ugotovljene nekatere procesne nepravilnosti s področja gradbene zakonodaje, so dodali. »Ker to ni v pristojnosti energetskega inšpektorja, je bil o ugotovitvah obveščen pristojni inšpektorat, to je Inšpektorat RS za okolje in prostor. Plinovod še ni dan obratovanje, ker zanj še ni pridobljeno uporabno dovoljenje. Inšpektor bi lahko izrekel le prepoved obratovanja, do pridobitve uporabnega dovoljenja, kar pa zaradi navedenega ni potrebno,« so še pojasnili na inšpektoratu za infrastrukturo.
Spomnimo, 3. decembra lani se je v eksploziji plina v Britofu poškodovalo šest oseb, od tega štirje otroci, obsežna intervencija pa je potekala deset dni. Ta čas sta bila cesta in ožje območje zaprta. Kriminalistična preiskava vzroka in odgovornosti za eksplozijo še poteka.