Jezero spet rdeče zacvetelo
Dolgotrajno sušno obdobje in enotedensko zaprtje dotoka Radovne v Blejsko jezero sredi januarja sta povzročila, da so se alge spet pretirano razbohotile.
Bled – Na Bledu že vrsto let opozarjajo na slabšanje stanja jezera, na kar kaže vsako leto intenzivnejše cvetenje fitoplanktona, pa tudi živali in rastline, ki živijo v priobalnem pasu. Cvetenje se je po besedah Špele Remec Rekar iz republiške agencije za okolje začelo že v novembru, kar je sicer običajno za to vrsto alg, a se je v zadnjem obdobju stanje precej poslabšalo tudi na račun ustavitve dotoka Radovne zaradi prenosa upravljanja dovodnega sistema Radovna - Blejsko jezero na novega izvajalca. Prejšnjemu koncesionarju je namreč pogodba potekla konec lanskega decembra.
Pri republiški direkciji za vode so sicer zatrdili, da zaustavitev dotoka Radovne v Blejsko jezero 14. januarja ob menjavi upravljavca ni vplivala na poslabšanje stanje jezera oziroma povečanje cvetenja fitoplanktona. Kot vzrok za cvetenje so navedli preobremenjenost s hranili in organskimi snovmi. »Glavni evidentirani vir prekomernega vnosa hranil preko celega leta navajajo spiranje snovi iz agrarnega pojezerja, urbanih površin z neurejeno kanalizacijo in ribogojnice.« Kot so še pojasnili, je bilo jezero osem dni v naravnem stanju brez umetnega dovoda voda, običajen dotok Radovne pa so ponovno vzpostavili 22. januarja. Natega oziroma odvod hipolimnijske vode z Blejskega jezera pa je ves čas deloval normalno v zimskem režimu, so še dodali. Špela Remec Rekar se strinja, da ustavljen dotok Radovne ni vzrok za cvetenje, lahko pa povzroči podaljšanje cvetenja in zato prekinitev dotoka po njenem prepričanju vsekakor ni bila pozitivna za jezero. »Več kot tri četrtine vode, ki prihaja v jezero, je iz Radovne, zato ob tako nizkih vodostajih, kot so v sedanjem sušnem obdobju, manjka vode. Natega je v zimskem obratovanju in je pretok minimalen.«
Po besedah župana Janeza Fajfarja so bili na občini zgroženi, da jih ni nihče obvestil o ustavitvi dotoka Radovne. »Jezero upravlja država, a karkoli se zgodi v zvezi z njim, smo krivi na občini,« je poudaril in dodal, da so se na lastne stroške lotili odstranjevanja biomase alg, ki se nabira na površju. Tako želijo preprečiti, da odmrle alge potonejo na jezersko dno, kjer nato gnijejo in dodatno prispevajo k pomanjkanju kisika v vodi. Pri odstranjevanju alg si pomagajo z električnim čolnom in ročnim odstranjevanjem s pivniki, je razložila Romana Purkart iz Turizma Bled. »A plovilo je majhno, jezero pa veliko. Zato razmišljamo o trajnejši rešitvi, o nakupu novega električnega plovila za pobiranje alg z jezera.« Na občini se trudijo, da bi jezero očistili pred prihajajočim prvenstvom v zimskem plavanju, ki bo potekalo od 3. do 9. februarja.