Muzikanti, tamburaši in pisatelj
Koroške glasbenike, pevce, zborovodje in glasbene pedagoge, še posebej pa Slovence na Koroškem, je pretresla vest, da je v torek ponoči umrl legendarni Jožko Kovačič. Star je bil 74 let. Vodil je številne zbore in organiziral mnoge koncerte, tudi tradicionalno Koroška poje. Nad trideset let je bil profesor glasbe na Slovenski gimnaziji v Celovcu, leta 2008 pa je ustanovil ansambel Rožanski muzikanti.
Dvorana kulturnega doma v Bistrici v Rožu (Feistritz im Rosental) je bila v nedeljo popoldne zasedena do zadnjega kotička. Slovensko prosvetno društvo iz sosednjega Šentjanža je vabilo na novoletni koncert, na prvo od številnih prireditev, ki jih letos načrtuje to društvo. In Rožani so se ga v velikem številu udeležili. Društveni predsednik profesor Štefan Pinter se je vsem zahvalil za udeležbo, jih v tako velikem številu povabil tudi na prihodnje prireditve in napovedal sodelujoče na novoletnem koncertu. Ti so bili Rožanski muzikanti, ki igrajo in prepevajo že od leta 2008 dalje, skupina Šentjanški tamburaši in 32-letni pisatelj Štefan Feinig iz sosednjih Sveč. Štefan ni več neznano ime v koroški in ne le v slovenski literaturi. Svoj kritični pogled na okolico, tako doma kot tudi širše, je razgrnil v treh odmevnih delih, še posebej v zadnjem z naslovom Rob krožnika in obzorja.
Štefan Feinig, ki je prejel lani pospeševalno nagrado dežele Koroške za literaturo, je občinstvu v bistriški dvorani med drugim povedal, da ga nekateri imenujejo kar »jugo pesnik, ki teče ob Dravi«. Bil sem jugo, še preden sem se rodil, ker ti ljudje povedo, kdo in kaj si, še preden se zaveš, je dejal. Tamburaši, ki so začeli svoj nastop z zimzeleno melodijo Bela snežinka, so tudi v nedeljo igrali izvrstno. Tako kot tudi Rožanski muzikanti, ki jih je leta 2008 zbral, takrat v nekoliko drugačni zasedbi, Joško Kovačič, ki je na nedeljskem koncertu zaradi bolezni manjkal. Rožanci so predstavili svoj širok izbor skladb različnih zvrsti, od ljudskih, modernih do zabavnih in narodno-zabavnih.
Drevi ob 19. uri bodo v Mohorjevi hiši v Celovcu podelili 41. Tišlerjevo nagrado. Letošnji prejemnik je Višja šola za gospodarske poklice v Šentpetru v Rožu. Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza podeljujeta letošnjo nagrado šoli, ki je izobrazila številne generacije mladih, ohranjala in razvijala slovensko jezikovno in narodno identiteto ter prispevala k sodelovanju med Avstrijo oziroma Koroško in Slovenijo. Jutri, 25. januarja, ob 20. uri pa se bo v Kulturnem domu v Pliberku začel Kmečki ples Skupnosti južnokoroških kmetov.