Dragica M. Sternad Kenda

Ko se vse vrti okrog hrane ...

V blejski knjižnici so na prvem pogovoru v sklopu Odprtih pogovornih večerov gostili Dragico M. Sternad Kenda iz Zasipa, avtorico knjige Motnje hranjenja, s katero so odprli perečo temo, ki prizadene veliko mladostnikov, pa tudi odraslih.

Bled – Iztočnice za pogovor o anoreksiji, bulimiji in kompulzivnem prenajedanju je pripravila psihoterapevtka Barbara Prassel, ki je vodila pogovorni večer v blejski knjižnici. Opozorila je, da danes živimo v družbi, v kateri je telo osrednje orodje samopodobe, zato mora biti zdravo, fit, lepo ... Vse to vodi tudi v motnje hranjenja, s katerimi se je po podatkih iz raziskave Evropske zveze za možgane v letih od 2005 do 2013 spopadalo tudi 0,3 odstotka populacije v Sloveniji. V obdobju, ki ga je zajela raziskava, je bilo po besedah Barbare Prassel pri osebnih zdravnikih obravnavanih 259 anoreksičnih in bulimičnih pacientov letno. »Pri tem je treba upoštevati, da gre za bolezen, pri kateri se ljudje težko izpostavijo oziroma je prej obratno, to skrivamo. Zanjo se pogosto izve šele takrat, ko je že kritično oziroma je potrebno bolnišnično zdravljenje,« je razložila Barbara Prassel. V Sloveniji je po podatkih raziskave 1109 tovrstnih bolnišničnih zdravljenj na leto. »Od tega je 43 odstotkov pacientov starih med 15 in 19 let, 23 odstotkov pa med 10 in 14 let.« Kar 90 odstotkov pacientov je ženskega spola.

»Motnje hranjena so resne in tako jih je treba tudi obravnavati,« je ob tem poudarila Dragica M. Sternad Kenda in opozorila, da je te težave pri mladostnikih težko odkriti, saj prizadeta oseba stori vse, da bi jih prikrila. »Ob tem se je treba zavedati, da so prehranske navade najstnikov pogosto nenavadne, zato manjši odkloni niso nič posebnega,« je pojasnila in navedla nekaj opozorilnih znakov, ki lahko nakazujejo na razvoj motenj hranjenja. Na to lahko posumimo, ko telesna teža ostaja nespremenjena ali se celo zmanjšuje v obdobju, ko bi se morala povečevati, dekleta se zdijo sama sebi debela, čeprav so suha, bruhanje pa prikrivajo tako, da pustijo dolgo teči vodo v kopalnici. Zato staršem svetuje, da so pozorni na te znake in si vzamejo čas za pogovor z otrokom. Razumevanje problema s strani družine ali prijateljev lahko predstavlja pomemben dejavnik pri zdravljenju, je pojasnila Sternad Kenda.

O motnjah hranjenja po njenih besedah govorimo takrat, ko hrana postane stvar, okrog katere se vrti večina misli ter vodi v boje s samim seboj in vzbuja slabo vest. »Veliko ljudi hrano občasno uporablja za preganjanje dolgčasa, odganjanje žalosti ... A to niso motnje hranjenja. Motnje hranjenja so kompleksen problem, ki se kaže kot izguba nadzora nad lastnim hranjenjem,« je pojasnila Sternad Kenda. Nekateri ljudje poskušajo prek hrane obvladovati praznino, strah, nezadovoljstvo in druge probleme. »S pretiranim uživanjem ali izogibanjem hrani se izognejo problemom, ki se jim zdijo nerešljivi.« Za motnje hranjenja po njenih besedah nikoli ne obstaja en sam vzrok, ampak gre vedno za prepletanje med kulturnimi, družinskimi in osebnimi lastnostmi posameznika. Pomembno je, da se težave prepoznajo čim bolj zgodaj in se takoj poišče pomoč, saj je tako pomoč učinkovitejša. »Okrevanje je pogosto dolgotrajen proces; po mnenju strokovnjakov traja tako dolgo, kolikor dolgo so trajale motnje hranjenja.« Kot opozarja Sternad Kenda, gre pri motnjah hranjenja za zapletenejšo odvisnost, kot je odvisnost od drugih substanc. »Medicinska obravnava anorektično telo vedno tehta in prisilno hrani. 'Nevarne' substance tako ne moremo prenehati uživati, ampak je pri hranjenju treba najti pravilno ravnotežje.« Zdravljenje je mogoče le, če najdemo vzroke za motnje hranjenja. »Zato je za mnoge le malo upanja za ozdravitev,« z obžalovanjem ugotavlja Sternad Kenda.

Po njenem prepričanju kot družba premalo opozarjamo na te težave, kar za mladino ni dobro. V šoli je vse osredotočeno na uspeh, staršem pa primanjkuje časa za otroke, ker pozno prihajajo iz služb. »Čas pa teče, in bolj ko se izgubljamo v odvisnosti, težje je priti ven,« je opozorila Sternad Kenda, ki opaža, da si starši vzamejo premalo časa za otroke in preveč zahtevajo od njih. »Osnova, da pravočasno prepoznamo težave, je predvsem pogovor in vzpostavitev popolnega medsebojnega zaupanja,« zato svetuje Sternad Kenda.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / četrtek, 27. julij 2023 / 11:19

Opomin na bolečino ob izgubi doma

Člani škofjeloške območne organizacije Društva izgnancev Slovenije so minulo soboto gostili dvajseto srečanje izgnancev Gorenjske.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 24. januar 2020 / 07:00

Jeseničani in Kranjčani igrajo v polfinalu

Kranj – V ponedeljek so hokejisti odigrali druge tekme četrtfinala članskega državnega prvenstva. V Celju so hokejisti HK Triglav še drugič premagali HK True Celje, tokrat s 5 : 4 (4 : 1, 1 : 1, 0...

Nasveti / petek, 24. januar 2020 / 22:34

Rak, ki je izjema

Skoraj vsak nov primer raka materničnega vratu je mogoče preprečiti.

Radovljica / petek, 24. januar 2020 / 22:30

Vojaški gorniki v Poljčah

Člani Združenja vojaških gornikov Slovenije so na občnem zboru sklenili, da bo združenje še naprej vodil Slavko Delalut.

Šenčur / petek, 24. januar 2020 / 22:29

Slovesnost v spomin ustreljenih talcev

Šenčur – Območno združenje Zveze borcev za vrednote NOB Kranj in krajevni borčevski združenji Šenčur in Visoko v sodelovanju z Občino Šenčur v soboto, 25. januarja, ob 11. uri vabijo na spominsko s...

Gospodarstvo / petek, 24. januar 2020 / 22:21

Finančna uprava poziva k elektronski oddaji vloge

Kranj – Finančna uprava (Furs) vsako leto dobi približno 250 tisoč vlog za vzdrževane družinske člane, od tega tri četrtine v papirni obliki. Ker obrazci predstavljajo veliko administrativno breme,...