Policisti smučarske nesreče obravnavajo kot dogodek ali kot kaznivo dejanje. / Foto: Gorazd Kavčič

Le varna smuka zagotavlja užitek

Za delo na smučiščih je usposobljenih okoli šestdeset slovenskih policistov. Te največkrat pokličejo, ko pride do smučarskih nesreč s hudimi poškodbami. V več kot polovici takih nesreč so udeleženi otroci.

Krvavec – Na slovenskih smučiščih se na zimo povprečno zgodi okoli tisoč nesreč. Za varnost na smučiščih so sicer najprej odgovorni upravljavci, za red na njih pa skrbijo nadzorniki. Policisti se v te postopke vključijo po potrebi. »Policisti imamo pristojnosti za zagotavljanje večje varnosti na smučiščih, ena ključnih nalog je tudi, da opravljamo oglede krajev smučarskih nesreč, ko pride do hudih poškodb. Izključno pristojnost imamo tudi nad preizkušanjem alkoholiziranosti smučarjev. Pravico imamo tudi opozarjati smučarje na nepravilnosti, v primerih, ko ocenimo, da kršitve presegajo neke normative, pa podamo predlog pristojnemu prekrškovnemu organu,« je razložil Alojz Sladič iz sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije. Na slovenskih smučiščih sicer dela približno šestdeset policistov, ki se v ta namen redno usposabljajo, tako za oglede smučarskih nesreč in ukrepanje za varno smučanje. Eno takšnih usposabljanj je prejšnji teden potekalo tudi na Krvavcu.

Policisti večjo pristnost na smučiščih zagotavljajo predvsem ob koncih tedna, praznikih in počitnicah. »Trudimo se delovati predvsem preventivno, opozarjati na najbolj ranljive udeležence na smučiščih, torej otroke, ki so v nesrečah s telesnimi poškodbami udeleženi v več kot polovici primerov. To je nekakšen alarm za vse obiskovalce smučišč, da naj bodo še posebej pozorni na otroke pa tudi starostnike in invalidne osebe,« je povedal. Odgovorno smučanje vseh je sicer najboljši recept za varno smučanje, je dodal. »Sledimo sloganu, da je le varna smuka lahko užitek.«

Število nesreč je tesno povezano s številom smučarskih dni, je pojasnil Sladič. Število nesreč s hujšimi poškodbami sicer ne narašča, kar je po njegovih besedah tudi potrditev, da so slovenska smučišča varna. »Največji delež nesreč pade na padce, torej na samoudeležbo smučarja, le okoli deset odstotkov pa se jih zgodi zaradi trkov dveh smučarjev ali trka smučarja v objekt,« je povedal.

Policisti smučarske nesreče obravnavajo kot dogodek ali kot kaznivo dejanje. Ker oškodovanci skušajo večkrat iztožiti odškodnino, so ključnega pomena tudi ugotovitve policije, ali je za nesrečo kriv upravljavec ali poškodovanec, je poudaril Miran Ozebek iz uprave kriminalistične policije.

Nesrečam lahko botruje tudi prevelika hitrost smučarjev, ki sicer ni predpisana, jo je pa treba prilagoditi danim razmeram, kot so urejenost, širina in kakovost proge ter število smučarjev, je še opozoril Sladič. Glede alkohola na smučiščih je dejal, da policisti ne opažajo, da bi smučarji množično stopali na smuči pod vplivom alkohola.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 23. januar 2019 / 12:52

Konec enoletne prepovedi

AIK Banka, ki jo lastniško obvladuje poslovnež Miodrag Kostić, bo lahko kmalu objavila prevzemno ponudbo za Gorenjsko banko.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 23. januar 2014 / 15:08

Hiše nikakor ne bi mogli rešiti

Z zaslišanjem sodnega izvedenca gradbene stroke se je nadaljeval pravdni postopek, ki ga je proti Občini Bohinj in Republiki Sloveniji sprožila družina Bremec.

Rekreacija / četrtek, 23. januar 2014 / 15:07

Da ne bi nasankali …

… je dobro vedeti, kako se sanka in katere sani so dobre, katere hitre in katere so domače.

Razvedrilo / četrtek, 23. januar 2014 / 15:02

Za rojstni dan je dobila novo streho

Marinka Tomažin iz Srednje vasi pri Šenčurju je praznovala šestdeset let.

Avtomobilizem / četrtek, 23. januar 2014 / 15:01

Goodyearova raziskava

Večina žensk se pozimi s strahom usede za volan, saj se bojijo izgube nadzora nad vozilom.

Kultura / četrtek, 23. januar 2014 / 15:00

Pot v fiks

Rekvijem za sanje: gledališka zasedba Mladinskega odra Kranj nadaljuje z odličnimi predstavami.