Že desetič pisana pomlad
V nedeljo, 19. januarja, ob 15.30 bo v dvorani v Bistrici v Rožu koncert Rožanskih muzikantov in tamburašev iz Šentjanža. Program bo povezoval Štefan Feinig. V petek, 24. januarja, ob 19. uri pa bo v centru K&K v Šentjanžu odprtje razstave del slikarja Franca Rasingerja ob njegovi 70-letnici. Franc Rasinger je doma v bližnjem Šentpetru pri Šentjakobu.
Pretekli teden so predstavniki Volbankove ustanove – imenuje se po koroškem Slovencu, zdravniku Jožetu Volbanku, ki je delal v Kranjski Gori in tam leta 1981 umrl – predstavili letošnji jubilejni, 10. literarni natečaj Vesela pomlad. Mladi vseh starosti pišejo vsako leto pesmi, zgodbe, pravljice in pogovore na temo, ki jo določi žirija. Lani je oddalo svoja dela 613 otrok iz 31 vzgojnoizobraževalnih ustanov na Koroškem.
Na dan z besedo – je moto natečaja. Mladi s pisanjem utrjujejo znanje slovenščine, bistrijo svoje literarne talente in s tem posredno prispevajo k ohranjanju in širjenju slovenske besede. Tudi letos bodo pišoči razdeljeni v štiri skupine. V prvi skupini – tretja do peta šolska stopnja – bodo mladi pisali na temo Za rojstni dan. V drugi skupini – od šeste do devete šolske skupine – bodi pisali o sreči. V tretji – od desete do trinajste stopnje – pa na temo Čez most. Za najstarejšo skupino do 15 let je žirija izbrala temo Ogledalo. Rok za oddajo del je 16. marec. Natančnejša pojasnila dajejo na elektronskem naslovu office@promlad.at, veliko pa pove tudi spletna stran www.promlad.at.
V prihodnjem tednu se bo na dvojezičnem delu Koroške marsikaj dogajalo. Danes, 17. januarja, med 8.30 in 13. uro bo dan odprtih vrat na Višji šoli za gospodarske poklice v Šentpetru pri Šentjakobu. Ta šola, ki uživa tudi v Sloveniji velik ugled in jo obiskuje precej dijakinj in dijakov iz Slovenije, bo prihodnji petek, 24. januarja, prejela eno od najbolj uglednih priznanj, ki jih podeljujejo organizacije Slovencev na Koroškem – Tišlerjevo nagrado. Šola, ki je bila ustanovljena pred 111 leti, bo nagrajena zaradi izjemnih izobraževalnih dosežkov, za negovanje slovenskega jezika, za povezovanje med nemško in slovensko govorečimi in za prispevek k sodelovanju med sosednjimi državami in regijami. To šolo ima v lepem spominu precej naročnikov in bralcev Gorenjskega glasa. Lani so jo obiskale kar tri skupine naših izletnikov in za vse so gostitelji priredili izjemno prisrčen sprejem.