Policisti prežijo na voznike s telefoni
Začela se je dvotedenska preventivna akcija proti telefoniranju za volanom, ki jo bodo vseh štirinajst dni spremljali poostreni policijski nadzori.
Kranj – Uporaba mobilnih telefonov, tablic, prenosnih računalnikov, GPS- in drugih naprav med vožnjo se zadnja leta povečuje, s tem zavedanjem pa se je včeraj pod okriljem Javne agencije RS za varnost prometa po vsej državi začela dvotedenska preventivna akcija, s katero voznike opozarjajo, da telefoniranje ne sodi za volan. V tem času (do 26. januarja) bodo policisti poostreno nadzirali, ali vozniki med vožnjo uporabljajo mobilni telefon in druge naprave ter opremo, kot so tablice, prenosni računalniki in slušalke, ki zmanjšujejo njihovo slušno in vidno zaznavanje. Namen akcije je namreč zmanjšati število tovrstnih prekrškov in tako izboljšati prometno varnost. Med akcijo pa bodo policisti pozorni tudi na ostale prekrške.
Uporaba telefona med vožnjo zmanjšuje zbranost voznika in njegovo pozornost na dogajanje v prometu. Voznik lahko spregleda ključne informacije iz okolja, spregleda drugega udeleženca (pešce, kolesarje, drugo vozilo) ali pomembno prometno signalizacijo, zaradi česar se ne more pravočasno odzvati na nastalo situacijo. Takšne okoliščine lahko povzročijo hudo prometno nesrečo. Prav tako vozniki s takšnim ravnanjem pogosto sami povzročajo zastoje v prometu. Policisti zato voznike pozivajo, naj med vožnjo izklopijo telefone ali pa varno ustavijo na primernem mestu, da opravijo klic.
Uporaba mobilnih telefonov med vožnjo ni dovoljena, predvidena globa za kršitelje pa je 120 evrov. Zakon sicer dovoljuje uporabo naprave za prostoročno telefoniranje, ki pa tudi ni varno, opozarjajo policisti. Še posebej nevarna in prepovedana je uporaba mobitela med vožnjo s kolesom ali mopedom, globa za kršitev pa znaša štirideset evrov. Tudi pešci pri prečkanju ceste ne uporabljajte mobilnih telefonov, raje bodite pozorni na lastno varnost v prometu.