Dan človekovih pravic in prepovedani spomin
Na portalu Državnega zbora piše, da je 10. 12. predsednik sprejel delegacijo ZZB za vrednote NOB. Čestital je novemu vodstvu in poudaril pomembnost njihovega dela, ohranjanje zgodovinskega spomina in da se napake iz preteklosti ne ponovijo.
Na spletni strani ZZB pa je za isti dogodek med drugim zapisano, da so mu predstavili tudi znano pobudo za prepoved nacistične in fašistične simbolike.
Pomenljivo je, da v obeh zapisih ni omenjeno, da je prav 10. december mednarodni dan človekovih pravic, ko je bila l. 1948 v Parizu podpisana Splošna deklaracija človekovih pravic. Od osmih držav, ki so se glasovanja vzdržale, je bilo šest komunističnih, med njimi tudi YU, ker deklaracija ni dovolj močno obsodila nacizma in fašizma. (Wikipedija). Kontinuiteta tega vzdržanja se še do dandanes pozna v seznanitvi, ne v sprejetju, državnega zbora z resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu, ker enači vse tri totalitarizme, torej tudi komunizem.
Problematičen je predsednikov poudarek »ohranjanje zgodovinskega spomina«, ker nima časovnega okvira. Znano je stališče ZZB in SD o nedopustni (?) reviziji NOB, čeprav so odkriti mnogi dokumenti od l. 1940 vse do 25. 6. 1991, ki NOB in SFRJ SRS predstavljajo v drugačni luči. Takrat je bila sprejeta Temeljna ustavna listina, kjer v tč. 4 preambule v 3. odstavku piše; '... da SFRJ ne deluje kot pravno urejena država in se v njej hudo kršijo človekove pravice ...'. Do vzpostavitve svobodne družbene ureditve je prišlo šele po prvih svobodnih volitvah 1990.' (US 1998)
Poudarjanje vrednot NOB, ki »zagotavljajo spoštovanje človekovih pravic« (ZZB – O nas) in sporočanje javnosti, »da živimo že 75 let v svobodi, ki so jo utemeljili partizani oziroma partizanska vojska«, (M. Križman 1. 12. 2019) je v nasprotju s prisotnostjo rdečih zvezd na proslavah, pa tudi na njenem grbu. Skupaj s »smrt fašizmu, svoboda narodu« je bila na mnogih depešah in sklepih sodišč o smrtnih obsodbah, delovnih koncentracijskih taboriščih ... Petričku ... 133. členu ... za osvojitev in ohranjanje oblasti.
Zvezda in ZZB nista bili prisotni na osamosvojitveni slovesnosti, a njun duh je ostal v odklopitvi mikrofona nadškofu Šuštarju ob blagoslovu lipe.
SFRJ/SRS je temeljila na NOV in socialistični revoluciji s KP na čelu (ustava SFRJ 1974). Nekritično zagovarjanje NOB in njenih vrednot s 'prepovedanim spominom' na vodilno vlogo in metodo KP ter njeno ideologijo ne sme in tudi ne more biti temelj za samostojno Slovenijo.
Franc Pintar, Bled