Maistrovi borci dobili svoj spomenik
Ob državnem prazniku, dnevu Rudolfa Maistra, so v generalovem rojstnem mestu Kamniku pripravili slovesnost, ob tem pa odkrili tudi spomenik petdesetim Maistrovim borcem s Kamniškega. Slovesnost je bila tudi v Kranju.
Kamnik, Kranj – Kamnik se zadnjih nekaj let ponosno ponaša z imenom Maistrovo mesto in tudi letos so primerno obeležili državni praznik, s katerim se spominjamo zgodovinskih dejanj Rudolfa Maistra, s katerimi je pred stotimi leti začrtal meje naše domovine. Slovesnosti so se udeležili številni Kamničani in gostje – med njimi tudi načelnica generalštaba Slovenske vojske generalmajorka Alenka Ermenc.
Na pobudo članov Društva general Maister Kamnik in ob finančni pomoči Občine Kamnik so letos ob Maistrovem spomeniku na Trgu talcev postavili in v soboto še slovesno odkrili spomenik Maistrovim borcem iz kamniške občine. Kot je zbranim povedal nekdanji predsednik društva Ivan Miroslav Sekavčnik, so o postavitvi primernega obeležja razmišljali dlje časa, nato pa se tudi po usklajevanjih s kranjskim zavodom za varstvo kulturne dediščine odločili za lokacijo ob Maistrovem spomeniku. Imena petdesetih prostovoljcev, Maistrovih borcev, so zapisana na spomeniku iz pohorskega tonalita. Spomenik je po projektu, ki ga je izdelala arhitektka Helena Kovač, izdelal kamnosek Grega Šajn.
Slovesnost se je nadaljevala v Domu kulture Kamnik, kjer je zbrane nagovorila predsednica Zveze društev general Maister mag. Lučka Lazarev Šerbec, podelili pa so tudi spominska priznanja za zasluge pri ohranjanju spomina, sporočilnosti in veličine našega generala, ki jih izmenično vsako leto podeljujejo v Kamniku in Mariboru. Letos sta ga prejela Osnovna šola Ivana Cankarja Trbovlje in Stane Kocutar iz Maribora.
General na uglednejšem mestu
Letošnji kranjski spomin na generala Maistra, v Kranju je obiskoval zadnji del osnovne šole in leta 1890 končal tudi nižjo gimnazijo, je bil še dodatno slovesen. Generalovo spominsko obeležje na Maistrovem trgu v Kranju so prestavili na drugo vidnejše in uglednejše mesto na pročelju hiše, v kateri je Maister stanoval. Za to si je kranjsko Društvo generala Rudolfa Maistra prizadevalo nekaj let in letos ob razumevanju in sodelovanju kranjske občine tudi uspelo.
Na četrtkovi proslavi pred spominskim obeležjem, ki sta jo skupaj organizirala mestna občina in Maistrovo društvo iz Kranja, so za kulturni program poskrbeli dijakinje in dijaki Gimnazije Kranj. Govornika sta bila kranjski podžupan Janez Černe in nekdanji ravnatelj Gimnazije Kranj Franc Rozman. Podžupan Černe je poudaril, da imajo le redki generali v Evropi toliko spominskih obeležij kot Rudolf Maister, ki se je zapisal v slovensko in evropsko zgodovino. Po besedah Franca Rozmana je Maister zaslužen, da je Slovenija danes vsaj tako velika, kot je. Prav in pametno je, da se vsaj ob praznikih spomnimo velikih ljudi, od katerih naj se naučimo, da lahko s pogumom in vztrajnostjo dosežemo ogromno, je povedal Franc Rozman.