Dolga vrsta za vstop v prvo kavarno Starbucks iz leta 1971

Prvi Starbucks

Amerika od Jimija do Jima (3)

Pa pojdimo na seattelsko tržnico. Lahko bi rekli, da je to običajni »trgovski center« na star način, kakršnega imajo vsa velika mesta, pa vendarle ima vsaka izmed njih svoje posebnosti. Tako imenovani Pike Place market stoji nad pristaniščem v dveh, mogoče treh etažah, po hodniškem labirintu gor in dol človek pač pozabi. Glede na to, da je Seattle ob morju, seveda ne manjka »ribjih« stojnic pa tudi vseh drugih, ki nekako sodijo na tržnico, od čajev, začimb, stojnic z zelenjavo do slikovitih s cvetlicami in tistih z bižuterijo ali pa doma izdelanim tekstilom. V teh krajih je očitno doma tudi usnje. Sem in tja se najde kdo z nekoliko drugačno ponudbo, kot tisti mož z brado, ki je prodajal stare časopise, stripe in plakate. Zapodil sem se med stare izvode revije Time, ki je večkrat na naslovnici objavila Tita, prvič že oktobra 1944. Zgolj zanimalo me je, ali je revijo moč dobiti, a izvem, da se take stvari predhodno naročajo.

Tržnica svojo prepoznavnost danes dobiva na bližnji okolici, saj je v isti ulici prva kavarna Starbucks, ki so jo odprli leta 1971. Ja, Seattle je poleg Googla in Boeinga tudi rojstno mesto svetovno znane verige kavarn, katere ime danes nosi več kot trideset tisoč lokalov po vsem svetu. Kolikor vem, je Slovenija še vedno premajhna za Starbucksovo franšizo. Ker gre za prvi lokal, je ta dnevno oblegan s turisti, še posebno ljubitelji te blagovne znamke, in je zaradi gneče treba za vstop čakati v vrsti kake pol ure. Dve zgradbi dalje na vogalu ulice v še enem lokalu (v mestu in širši okolici jih je vsaj trideset) gneče ni bilo.

V mestu je sicer veliko zanimivih stavb, med njimi je zagotovo arhitekturna posebnost nova stavba splošne knjižnice (Seattle Central Public Library). Odprli so jo leta 2004 in je zares nekaj posebnega, tako od zunaj kot znotraj. Policist varnostnik nas – vedoč, da nismo člani knjižnice, ampak turisti – napoti v četrto nadstrop­je.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 28. november 2015 / 13:50

V podjetjih odprli vrata mladim

Kranj – Gospodarska zbornica Slovenije je v sodelovanju z republiškim zavodom za zaposlovanje in zavodom za šolstvo predvčerajšnjim pripravila Dan odprtih vrat slovenskega gospodarstva. V...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Prvič proračun za dve leti

Jeseniška občina bo prvič dobila proračun za dve leti, 2008 in 2009. Na voljo bo 21 oziroma 23 milijonov evrov.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Jesenice brez državnega svetnika

Bogomir Vnučec bo v državnem svetu zamenjal Borisa Breganta.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Vedno glej na svetlo stran življenja

Matjaž Peskar je občinski svetnik na listi LDS. Zase pravi, da ima debelo kožo in veliko potrpežljivosti pri delu z ljudmi. Pa menda dobro zna pripovedovati vice.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Prostori so največji problem

Vse več jeseniških kulturnih društev se sooča s prostorsko stisko. Problem je tudi premajhno zanimanje mladih za kulturo.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Izdelovali so voščilnice in adventne venčke

V Planini pod Golico skrbijo za medsebojno sodelovanje in druženje krajanov.