Čas je denar
Če so se v začetku letošnjega leta v Železnikih razveselili težko pričakovane odločbe o finančni podpori 34 milijonov evrov vrednega projekta za zagotovitev poplavne varnosti, ki ga nameravata sofinancirati država in EU, pa je mnoge veselje pred dobrim tednom minilo. Upravno sodišče je namreč na podlagi tožbe občanke razveljavilo okoljevarstveno soglasje za prvo fazo protipoplavnih ukrepov in obvoznico mimo starega dela mesta, kar bo izvedbo del znova zamaknilo. Tako so bili zadnji deževni dnevi za tiste, ki že leta težko pričakujejo celovito poplavno varnost, še bolj turobni, kot bi bili sicer. Dni groze in razdejanja, ki ga je 18. septembra 2007 povzročila velika povodenj, niso in ne bodo pozabili.
Leto dni po uničujočem vodnem valu, ki je poplavil več kot tristo hiš, številne družbene objekte, podjetja in vzel tri življenja, so se Železnikarji težko sprijaznili z napovedjo, da naj bi država protipoplavne ukrepe začela urejati šele leta 2012. Tistega leta smo nato poročali, da naj bi projekt začeli uresničevati leto kasneje, zadrževalnik, ki naj bi Železnike obvaroval pred najhujšimi poplavami, pa naj bi na vrsto prišel do leta 2015. Pa ni in tudi nihče ne ve, kdaj pravzaprav bo – če sploh. Zaradi dolgotrajnih postopkov se je projekt iz leta v leto odmikal.
Ob zadnjih zapletih je (znova) stopila v ospredje tudi neenotnost med krajani Na Plavžu. Domačinka, ki je dosegla odpravo okoljevarstvenega soglasja, je prepričana, da predvidene vodne ureditve in obvoznica, ki naj bi rečno strugo še dodatno zožila, poplavne varnosti ne bodo izboljšale, temveč jo bodo celo poslabšale. Pravi, da v boju proti po njenem nerazumnim ukrepom ni povsem sama. Na drugi strani se krajani, ki verjamejo stroki in so prepričani, da je projekt življenjskega pomena za Železnike, povezujejo v civilno iniciativo. Opozarjajo na strah prebivalcev ob vodi, ki je tudi v zadnjih letih že nekajkrat nevarno narasla, na težave podjetij na poplavno ogroženih območjih pa na nujnost prestavitve ceste, ki je sedaj zares ozka in nevarna za pešce …
In kje je v tej zgodbi občina? Čeprav gre za državno investicijo, bi morda lahko kot nekakšen mediator pomagala pri dogovorih med direkcijo za infrastrukturo in pritožnico o odkupu njene nepremičnine, s čimer bi se ne nazadnje izognili dolgotrajnemu in neprijetnemu postopku razlastitve, ki niti ni nikomur v interesu. Ker v tem primeru zagotovo velja, da je čas denar. Za koriščenje evropskih in državnih sredstev morajo namreč celoten projekt – vključno z obvoznico, ki jo bo financirala direkcija za infrastrukturo – izpeljati do konca leta 2023.