Koroška Slovenka na znamki
Slovenska prosvetna zveza in Mohorjeva založba predstavljata te dni svoji knjižni darili za leto 2020. V knjižnem daru Mohorjeve je poleg Koledarja še Pratika in Večernice Ivane Vatovec, v daru Slovenske prosvetne zveze pa Koroški koledar, revija Rastje in povest Dadi in leteča torba.
Dr. Angela Piskernik, rojena leta 1886 v Lobniku pri Železni Kapli na Koroškem, prva Slovenka z doktorskim nazivom, botaničarka, naravovarstvenica, narodnobuditeljska delavka in borka proti nacizmu dobiva zasluženo priznanje tudi v Sloveniji. Znanstvenica slovenskih koroških korenin je velik del življenja preživela v Sloveniji, kjer je pred vojno delala v Deželnem muzeju v Ljubljani, poučevala na gimnazijah v Ljubljani in Novem mestu ter prijateljevala s Kidričevo družino in kulturnim krogom pisatelja Finžgarja. Od leta 1943 do konca vojne je bila zaprta v koncentracijskem taborišču Ravensbrück, kjer so ji sojetnice povedale marsikaj zanimivega, tudi stare kuharske recepte, ki jih je Angela zbrala v knjigi. Po vojni je bila ravnateljica Prirodoslovnega muzeja v Ljubljani. Pisala je strokovne članke in razprave. Med drugim je napisala tudi priročnik Ključ za določanje cvetnic in praprotnic. Bila je pobudnica za ustanovitev gorske straže in za ustanavljanje naravnih parkov, tudi Triglavskega. Umrla je leta 1967.
Prvi pogovor v nizu Znamenite Slovenke, ki jih organizira Slovenska matica, je bil namenjen prav dr. Angeli Piskernik. Lani so v Ljubljani odprli park z njenim imenom, od 8. novembra letos naprej pa je dr. Angela Piskernik tudi na poštni znamki. Na Koroškem ima spominski obeležji na Obirskem in v Železni Kapli, želja pa je, da bi po njej imenovali eno od celovških ulic.
V kulturnem domu v Pliberku bo v nedeljo, 24. novembra, ob 14.30 slovesnost v počastitev sedemdesete obletnice ustanovitve Narodnega sveta koroških Slovencev, ene od treh krovnih organizacij Slovencev na Koroškem. Narodni svet je bil ustanovljen 28. junija leta 1949, ker ni soglašal s politiko tedanjega Pokrajinskega odbora Osvobodilne fronte za Koroško. Prvi predsednik Narodnega sveta je bil Joško Tischler. Sedanji predsednik Narodnega sveta je diplomat dr. Valentin Inzko iz Sveč.
V ponedeljek pa sta Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza podelila Einspielerjevo nagrado, ki jo prejmejo posamezniki iz večinskega naroda na Koroškem, ki se zavzemajo za spoštovanje pravic Slovencev. Prejemnik letošnje nagrade je geograf in univerzitetni profesor dr. Peter Jordan, ki zagovarja dvo- ali večjezično identiteto posameznih območij.