Obžalujem

Mlad človek raste in zori, poln upov in načrtov. V želji po uspehu in zagotovitvi materialnih dobrin, zaradi želje po moči in po samostojnosti včasih zaradi nuje samopoveličevanja, iskanja pozornost in še česa naredimo precej neumnosti, za katere nam je v drugi polovici življenja žal. Takrat se pogosto obtožujemo za vsa nesmiselna dejanja. Najbolj pogosto se ljudje obremenjujejo zaradi izgubljenega časa, ki ga ni več moč povrniti in nadoknaditi. Pretirano smo garali, imeli preveč hobijev – v tem času so otroci odrasli, odšli od doma in sedaj nam očitajo, da zanje nismo imeli časa. Tega dejstva ne moremo izbrisati. Obremenjujejo se zaradi nepošteno pridobljenega premoženja. Tudi to je dejstvo, čeprav vemo za to samo mi sami ali še kdo. Obremenjujejo se zaradi spolnih afer in nezvestobe. Nepopisno pa se obremenjujejo tisti, ki so ljudem vzeli življenje. Ta in še druga dejstva, ki nam niso v čast, so del nas in nas preganjajo.

Bil sem neodgovoren, povzročil sem bolečino drugim, breme pa nosim sedaj sam. Sprejemam se tudi zaradi teh bedarij, vendar jih ne morem zanikati. Borim se s seboj, zgodovine pa ne morem spremeniti. Pomiriti sebe v takih okoliščinah je zelo velik uspeh.

Kaj bi lahko pomagalo? Najprej zavedanje, da sem bil takrat mlad. Nisem imel znanja in izkušenj drugače ravnati. Če bi takrat imel današnjo pamet, bi prav gotovo ravnal drugače. Pomaga priznanje takratne situacije. To me sicer ne opravičuje, vendar bom sam sebe lažje razumel. Sam sebi in drugim sem škodoval iz nekega čudnega obupa, ki je bil v meni. Če sam sebe sedaj razumem v drugi luči, to še ne pomeni, da se strinjam s takratnim ravnanjem. Le tisti del mene, ki je bil neodrasel, je bil utišan in je deloval iz obupa, sedaj potrebuje mojo pozornost in moje sočutje. To je soočenje samega sebe s seboj. Poiskati jedro obžalovanja v sebi. In hkrati biti sam do sebe sočuten – samo v tej bolečini.

Tako ali tako se včasih (ali pogosto) obtožujemo za dejanja, katerih posledice nosimo zelo dolgo. Najprej stopimo v to središče in bodimo ljubeznivi do sebe. Vernim ljudem pomaga spoved – tako verjamejo, da jim bog odpusti. Bog vedno odpusti. Šok pa je, da smo na zemlji podvrženi zemeljskim, naravnim zakonitostim. Bog nam odpusti, narava pa nam ne odpusti tako hitro. To lahko naredimo najprej sami, kot opisujemo zgoraj. Šele nato je koristno stopiti do ljudi, ki smo jih prizadeli. Naravne, čustvene, medosebne, relacijske, družinske, zakonske, odnosne nepravilnosti bodo izgubile svojo rušilno moč, ko jih prepoznamo, nagovorimo, izgovorimo. In ko izgubimo ostrino do sebe. Mladi, neuki del mene, ki mi je dopustil traparije, sedaj potrebuje mene samega in moje sočutje. Zato ni nobene potrebe, da se mučimo na stara leta za nazaj. Če so naše žrtve še žive, stopimo do njih in se opravičimo. Če jih ni več, pojdimo na grob in iz lastne bolečine priznajmo slaba dejanja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 27. junij 2015 / 09:20

Mladoletnik povzročil pravo razdejanje

Tržič – Gorenjski prometni policisti so v Tržiču obravnavali mladoletnika, ki je od doma odpeljal avtomobil in z njim povzročil pravo razdejanje. Med vožnjo je namreč v enem od sicer preglednih ovi...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Dnevi groze v Železnikih

"Poskusila sem zadelati vrata trgovine, nakar sem opazila svoj avto, ki ga je voda že nesla po cesti proti cerkvi. Hitro se napotim po torbico v skladišče, pa nisem več mogla odpreti vrat. Ničesar nis...

Škofja Loka / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Podlubnik znova pod vodo

Šolski center Podlubnik, dvorana in dijaški dom je po nekaj letih znova zalila deroča Sora.

Železniki / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Železniki morajo preživeti

Župan Mihael Prevc upa, da zaradi pogostih naravnih nesreč prebivalci ne bodo začeli zapuščati kraja, zato je treba poskrbeti za njihovo varnost.

Šenčur / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Srečanje, da se otroci ne bi zaljubljali med seboj

Na sončno, prvo septembrsko soboto so se pod Tavčarjevim kozolcem zbrali in spoznavali člani rodbine Andrejon.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Oktet ogrel duše in srca

Nastop Slovenskega okteta lepo zaključil prireditve ob zaključku obnove cerkve sv. Urbana.