Črpali so evropsko znanje
V okviru projekta Evropa za državljane je v Škofji Loki potekalo prvo od šestih srečanj, kjer je sodelovalo 51 udeležencev iz 15 držav. Namenjeno je bilo sodelovanju občanov pri upravljanju občine in participatornemu proračunu.
Škofja Loka – Pred kratkim je v Škofji Loki potekala mednarodna konferenca v okviru evropsko financiranega projekta Evropa za državljane, mladi in starejši – aktivno staranje. Prvo od šestih srečanj (naslednja bodo potekala v Avstriji, na Madžarskem, v Albaniji, Nemčiji in še eno v Škofji Loki) je bilo srečanje županov, podžupanov in drugih občinskih uradnikov iz 18 mest iz 15 držav, zadevalo pa je sodelovanje občank in občanov pri upravljanju občine.
O participatornih praksah
»S projektom Evropa za državljane bo občina Škofja Loka nadgradila že tako bogato mednarodno sodelovanje in okrepila izmenjavo praks in znanj, kako občine po Evropi delujemo in se lotevamo enakih problemov. Za krovno temo dveletnega projekta smo izbrali medgeneracijsko sodelovanje, prvo srečanje pa se je lotilo participacije občank in občanov vseh starostnih skupin pri upravljanju občin. Ugotovili smo, da za različne starostne skupine potrebujemo različna orodja, da so te prakse zelo različne, nekateri prisegajo na e-vključevanje mlajših in starejših, nekateri pa se vračajo k »analognim« oblikam.
Prakse so bile zelo zanimive, zlasti v Belgiji, Nemčiji, Avstriji, zelo zanimivo se tega lotevajo na Portugalskem, z vključevanjem podeželja,« svoje vtise strne Tine Radinja, župan Občine Škofja Loka, ki je vodilna partnerica projekta. »Naš cilj je bil predstaviti različne participatorne prakse, da dobimo predlog participatornega proračuna kot enega od orodij za sodelovanje, zato da občane vključimo v odločanje o uporabi dela proračuna. Župani in ostali sodelujoči na delavnicah smo tako oblikovali predloge, kako naj bi bilo to najbolj smotrno izvesti. Rezultata prve delavnice sta nabor praks participacije, ki jo že izvajamo, in smernice v zvezi s participatornim proračunom.«
V projektu še pet srečanj
Tine Radinja je bil osebno najbolj navdušen nad globino in ekspertizo pogovorov, ko so že takoj začeli resno debato o tem, kaj deluje in kako ter kateri so mehanizmi za uspešno participacijo. Ugajalo mu je, kako so bili udeleženci večidel vnaprej pripravljeni in so prikazali zelo uporabne materiale in prezentacije. In še: »Je pa vedno lepo gostiti prijatelje iz tujine v našem mestu!«
Po prvem srečanju bo nastal sklepni dokument, ki bo sodelujočim v pomoč pri njihovem nadaljnjem delu. Prihodnje leto pa sledijo še ostala srečanja v okviru evropskega projekta, ki ga je Občina Škofja Loka uspešno pridobila na razpisu, na katerem je bilo med 130 prijavami uspešnih 18. Kot pove koordinator Miha Ješe, bo na nadaljnjih petih srečanjih beseda o medgeneracijskem sodelovanju, vanja pa bodo vključene lokalne skupnosti, starejši, učitelji in dijaki.
Prvo naslednje bo v Judenburgu marca prihodnje leto, maja bo sledilo še eno v Škofji Loki, kjer bo vzporedno potekala tudi generalna skupščina združenja evropskih mest Douzelage, avgusta bo v madžarskem Köszegu, novembra v albanskem mestu Kruja, sklepno pa maja 2021 v nemškem Bad Kötztingu.