Republika San Marino

San Marino je država, ki leži v Apeninih v srednji Italiji jugozahodno od Riminija. V državi živi okoli 17 tisoč ljudi, vendar pa jih je okoli dvajset tisoč še v tujini, največ v ZDA, kjer imajo tudi volilno pravico. Septembra leta 301 – sicer ni znano, ali gre za zgodovino ali legendo – je bila sredi italijanskega državnega ozemlja, in sicer le dvajset kilometrov od obale Jadranskega morja, ustanovljena žepna republika San Marino.

Začetek državice predstavlja istoimenski samostan, ki je prvič omenjen leta 885. V srednjem veku je skupnost ohranila samostojnost. To je dvakrat potrdil papež in leta 1797 tudi Napoleon Bonaparte. Leta 1815 je potrdil samostojnost San Marina dunajski kongres. San Marino je leta 1862 sklenil z Italijo carinsko unijo, leta 1897 pa pogodbo o prijateljstvu, ki so jo kasneje še večkrat obnovili.

Zanimiva je nedokazana preteklost te državice. Menda je bila ustanovljena 3. septembra leta 301. Po legendi naj bi jo ustanovil kamnosek Martin z Raba, ki je prišel v Rimini kot obrtnik, ko so gradili mestno pristanišče.

San Marino je bil sprva občina tesarjev, kamnosekov, kmetov in živinorejcev. V fevdalnih borbah se je borila na strani papežev, ki so ji zato dajali razna posestva. Leta 1631 jo je papež Urban VIII. priznal kot neodvisno republiko.

Poleg nenavadnosti, da živi več Sanmarincev v tujini kot doma, je za republiko nenavadno tudi to, da si ni želela večati svojega ozemlja in je odklonila, ko ji je to ponudil Napoleon.

Ko je prišlo do združevanja in ustanovitve Kraljevine Italije, je ostal San Marino samostojna republika, vendar vodi Italija za San Marino carinsko, poštno in telefonsko službo. Leta 1951 je prišlo do napetosti z Italijo, katere posledica je bila blokada San Marina. Čez dve leti so se sporazumeli tako, da se je San Marino odpovedal svojemu denarju in carinskim mejam, Italija pa se je obvezala, da mu bo letno plačevala najmanj 150 milijonov lir.

Rekli so

Vsa dogajanja v družbenem življenju, vključno čustva, lahko uvrstimo pod znameniti besedi: ponudba in povpraševanja. (Remy de Goncourt)

Samo največji modreci in največji bedaki se nikoli ne spreminjajo. (Konfucij)

Med vsemi izkušnjami nam najbolj koristijo slabe. (Thornton Wilder)

Smeh ni greh

»Kako si se zdravil, ko si bil prehlajen?« – »Kupil sem liter ruma, legel v posteljo, ga postavil na nočno omarico in čez eno uro ga ni bilo več.« – »Prehlada?« – »Ne, ruma.«

Janezek je po nesreči pojedel žebelj. Ko je mamica vsa nesrečna rekla, da morajo takoj k zdravniku, jo je Janezek pomiril: »Saj ni treba, lahko kupimo novega.«

Prijateljici se pogovarjata o tem, kako je bilo na dopustu na morju. »Zanosila sem z nekim Sorryjem ...« – »Ali ničesar drugega ne veš o njem?« – »Ne. Ko sem mu povedala, je rekel le: I'm sorry.'«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 4. maj 2016 / 14:49

Prvi maj še kako potrebujemo

Večina Jeseničanov meni, da prvi maj, praznik dela, vedno bolj potrebujemo, saj se vedno bolj vračamo v čase, ko je ta praznik nastal, ko so si delavci izborili pravice. Poudarjajo tudi po...

Objavljeno na isti dan


Jezersko / ponedeljek, 4. julij 2016 / 00:13

Na Jezerskem bi zgradili pločnik

Tehtajo med klasičnim pločnikom in ločeno pešpotjo z vmesnim zelenim pasom.

Tržič / ponedeljek, 4. julij 2016 / 00:13

Vložili v razvoj kmetijstva

Tržič – Tudi letos je Občina Tržič objavila razpis za dodelitev nepovratnih sredstev za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva in podeželja. Prijavo na razpis je oddalo 46 vlagatelje...

Kamnik / ponedeljek, 4. julij 2016 / 00:08

Kamnik zgodovinsko mesto

Kamniški svetniki so na junijski seji soglašali z vključitvijo Občine Kamnik v Združenje zgodovinskih mest Slovenije.

Kranj / ponedeljek, 4. julij 2016 / 00:07

Na Primskovem so se srečali invalidi

Kranj – Okoli dvesto invalidov, članov Medobčinskega društva invalidov Kranj, se je konec tedna udeležilo srečanja na Primskovem. Pozdravil jih je predsednik Marjan Murko, ki je spregovoril tudi o...

Zanimivosti / ponedeljek, 4. julij 2016 / 00:07

Bratca v ječmenu

Medtem ko so se odrasli v torek na Žabniškem polju pogovarjali o tem, kakšne bolezni in škodljivci so napadli žita in kakšno letino lahko pričakujejo letos, sta se bratca Jakob in Lovro s Šifrerjev...