Donava v Srbiji

Letošnja počitniška kolesarska tura se je dotikala Donave. Spoznali smo jo že v Nemčiji, pa v Avstriji, na Slovaškem in v Budimpešti. Tokrat smo se napotili južneje. Namenoma smo poiskali nastanitev na tromeji med Srbijo, Madžarsko in Hrvaško in – še pomembneje – ob mostu preko Donave, da bomo lahko prehajali iz ene države v drugo.

Skupna povezovalna nit je torej reka in največja naravna vrednota – mokrišča. Boste rekli, »marost«, kaj je tu tako lepega. Če že ni vsem to tako lepo, je za naravo zelo pomembno. Mokrišča izginjajo, človek jih je v preteklosti želel izsušiti. Naredili so prekope in kanale, da bi pridobili več obdelovalne zemlje. Danes je situacija taka, da rastline in živali izumirajo vsak dan, in ravno mokrišča so največji vir biodiverzitete. Dvoživke so zelo pomembne v prehranjevalni verigi. Ob tokratnem kolesarjenju smo zelo pogosto naleteli na ribiče in lovce. Ti so prvi v stiku z naravo, da jo branijo in čuvajo ter jo hkrati pravilno izrabljajo. Donava in z njo povezan poplavni svet se tukaj razširi v velike razsežnosti.

Prvi dan smo se vozili po Vojvodini, po rečnem nasipu in ob stranskih kanalih. Nikjer nikogar. Bili smo v parku Gornje Podonavje in po nekaj deset kilometrih vožnje se pot konča ob reki, zraven pa je bil most, ki so ga ravno podrli. Več mostov so podrli, zgradili naj bi nove. Namesto tega so pripeljali predpotopni »brod«, ki ga brodar upravlja povsem ročno. Imeli smo srečo, da je bil možak še tam. Jezil se je, da so most podrli in kdaj bodo sedaj postavili novega. Preklinjal je in se jezil nad državo, malega zaslužka za prevoz čez reko se seveda ni branil. Ob vodi naletimo na prvo naselje. Bili so Romi. Nič nisva rekla in Eva pripomni, a to je Srbija? Ja, Eva, tudi to je Srbija, ji odgovarjam. Rome najdeš lahko marsikje in tam je pač lahko tudi takšna situacija. V idili hišnega dvorišča sobivajo pujsi, goske, kokoši, koze, ovce, psi, mačke, otroci, starci. Tako pač živijo. Domačinka pravi, da ne delajo nobenih problemov, otroci hodijo v šolo, torej se trudijo bivati v dobrem sožitju. Otroci najstniki postopajo po vasi in Rok pravi: ati, obljubim, da ne bom nikoli tako živel. Tudi ti otroci ne bi, če bi imeli izbiro. Tako pač je. Pa so se Romi pokazali tudi v povsem drugačni luči. Naše bivanje je bilo tik ob Donavi. Zvečer so v gostišče prišli glasbeniki, Romi. Od mize do mize so hodili in igrali. Morda je dar glasbe njihovo največje bogastvo. Nihče ne hodi v glasbeno šolo in vsi znajo igrati več inštrumentov. Razvajali smo se ob imenitni domači hrani, ki je res domača, in pogledu na reko. Na območju vseh treh držav so prevladovale ribje jedi, najpogosteje so ljudje jedli nekakšen ribji paprikaš in ribji golaž. In potem smo ga poskusili tudi mi. Vse, kar smo v štirih dneh zaužili, je bilo lokalno in domače. Ne vem, če se zavedamo, kako dragocena ponudba je to za gosta, pa naj bo turist, popotnik, kolesar ali kar koli drugega. (se nadaljuje)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / petek, 15. januar 2016 / 11:35

Šola vedeževanja iz ciganskih kart

Imamo sedem naključno izbranih kart bralke pod šifro Barbi; karte so Sovražnik, Žalost, Neiskrenost, Veselje, Smrt, Potovanje in Sreča. V teh kartah lahko vidimo, da se bralka v svojem okolju ne po...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 14. avgust 2019 / 20:44

Kino Storžič postaja otroški športni center

Mladi športniki in športni zanesenjaki iz Športnega kluba Dr. Lovka so se odločili, da najamejo prostore nekdanjega kina Storžič in v njih postavijo prvi otroški športni center v Sloveniji. Dela so se...

Razvedrilo / sreda, 14. avgust 2019 / 20:43

Kavboji v Zbiljah

Ob Zbiljskem jezeru je tri dni potekal največji ameriško obarvan dogodek v Sloveniji, ki je navdušil množico obiskovalcev. Organizatorji so jim v najlepši luči približali ameriško kulturo.

Zanimivosti / sreda, 14. avgust 2019 / 20:40

V gorah vedno več tujcev

Slovensko planinsko pot je do sedaj v celoti prehodilo 10.353 ljudi, med njimi 866 tujcev, zato so se v Planinski založbi PZS odločili, da izdajo tudi vodnik v angleščini.

Rekreacija / sreda, 14. avgust 2019 / 20:40

Rekord Bečana na Talež

Ribno – Teku Contitus Taležlauf pravijo tudi tek z razgledom. V nedeljo je potekal osmič, organizator pa je Športno društvo Ribno.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 14. avgust 2019 / 20:39

Bili upanje na zmago

Pri Lovskem domu na Štefanji Gori je v soboto potekla spominska slovesnost ob 77. obletnici napada na Drugo grupo odredov in 13 padlih borcev Druge grupe odredov ter tri kurirje, domačine iz Krvavške...