Začasen sprejem je za starostnike tudi priložnost, da pobliže spoznajo okoliščine bivanja v domu. (Fotografija je simbolična). / Foto: Tina Dokl

Začasnih namestitev premalo

Začasne namestitve, ki jih nudijo v nekaterih domovih starejših, so še posebno aktualne poleti, ko želijo svojci starostnikov, ki so sicer v domači oskrbi, na dopust.

V Domu upokojencev Kranj imajo za začasno nastanitev na voljo osem postelj, vse so zasedene. »Smo edini dom v Sloveniji s takšnim številom postelj in eden redkih, ki to dejavnost nudi. Moram poudariti, da začasne nastanitve od osebja zahtevajo še dodatno obremenitev, saj uporabnikov ne poznamo, bivajo kratek čas in se včasih popolnoma zmedejo,« je razložila socialna delavka Bojana Petrovič.

Med letom začasne namestitve koristijo predvsem starostniki, ki okrevajo po poškodbah oz. operacijah ali pa njihovi svojci zaradi lastnih zdravstvenih težav nekaj časa ne morejo skrbeti zanje. Še posebno izrazito pa je zanimanje za začasni sprejem v poletnem času, postelje so običajno zasedene že mesece vnaprej.

Kranj – V nekaterih domovih starejših imajo tudi nekaj postelj, namenjenih začasnim namestitvam. Med letom jih koristijo predvsem starostniki, ki okrevajo po poškodbah oz. operacijah ali pa njihovi svojci zaradi lastnih zdravstvenih težav nekaj časa ne morejo skrbeti zanje. Še posebno izrazito je zanimanje za začasno namestitev v poletnih mesecih, ko svojci starostnikov, ki so sicer v domači oskrbi, želijo brezskrbno na dopust.

V Domu upokojencev Kranj imajo za začasno nastanitev na voljo osem postelj. »Vse so zasedene do konca septembra, rezervacije, ki so nekoliko daljše, pa že za oktober in november. Prijave sprejemamo že od novembra za naslednje leto, največ pa v januarju in februarju,« je pojasnila socialna delavka Bojana Petrovič. Poleti nastanitve trajajo od štirih dni do meseca in pol, sicer pa jih je možno koristiti od enega dneva do treh mesecev. Cena oskrbe je za štiri evre na dan višja kot pri redni namestitvi. »Smo edini dom v Sloveniji s takšnim številom postelj za začasne nastanitve. Te od osebja zahtevajo dodatno obremenitev, saj uporabnikov ne poznamo, bivajo kratek čas in se včasih popolnoma zmedejo. Veliko je oseb z demenco,« je razložila Petrovičeva. Zadnje čase jim dodatno težavo predstavlja še zagotavljanje zdravniške oskrbe. Od junija dalje po obvestilu Zdravstvenega doma Kranj uporabnikov začasnega varstva ne obravnava več domski zdravnik, pač pa njihov osebni. V domu tako po besedah Petroviče dostikrat ostanejo brez potrebnih strokovnih podatkov, predvsem o predpisani terapiji.

V Domu starejših občanov Preddvor zaradi zasedenosti trenutno nimajo začasnih namestitev, imajo pa v njihovi enoti Naklo za ta namen sedem postelj. Trenutno so vse polne. Potrebe po začasnem varstvu sicer presegajo razpoložljive kapacitete, je povedala socialna delavka Klavdija Balantič. V poletnem času prosilci običajno prosijo za namestitve v trajanju enega ali dveh tednov.

V dom tudi za čez zimo

V Domu Petra Uzarja v Tržiču imajo za začasno varstvo tri enoposteljne sobe. Zaradi velikega zanimanja so zasedene vse leto. Namestitve v poletnih mesecih običajno trajajo en mesec. »Za daljše namestitve je več zanimanja v zimskih mesecih. Imamo tudi gospoda, ki bo star devetdeset let in že nekaj let zapored pride v naš dom samo čez zimo. Živi sam v hribih v skromni hiški brez ogrevanja. Sobe imamo zasedene vsaj nekaj mesecev vnaprej, a se večkrat zgodi, da se kakšna vmes sprosti, če je na primer nekdo stalno sprejet v dom, če nekdo umre ali pa si premislijo in ne želijo koristiti začasne namestitve,« je razložila socialna delavka Maja Rant.

V Centru slepih, slabovidnih in starejših v Škofji Loki imajo za začasno namestitev namenjeno eno dvoposteljno sobo. Njene kapacitete so običajno najkasneje marca zasedene že do konca leta. Kratkotrajna namestitev praviloma traja do trideset dni, stroški pa so sicer malenkost višji kot pri stalni namestitvi.

Dom dr. Franceta Bergelja Jesenice ponuja eno enoposteljno sobo za začasne namestitve. Letos je vseskozi zasedena, tako bo vse do oktobra, rezerviran je tudi že teden v decembru. Prošnjo za sprejem je priporočljivo oddati že v januarju ali februarju, je povedala socialna delavka Duši Žakelj in dodala, da je začasen sprejem za starostnike tudi priložnost, da pobliže spoznajo okoliščine bivanja v domu. Začasne namestitve trajajo od enega do treh tednov.

V družbi Deos, ki ima center starejših tudi v Medvodah, nimajo posebnih kapacitet za začasne namestitve. Te so možne le v primeru, da imajo daljše obdobje nekaj nezasedenih kapacitet, kar pa se že nekaj let ni zgodilo, je razložil direktor Deosa Bojan Kranjc. Kljub temu imajo mesečno v medvoškem centru okoli deset povpraševanj za začasno namestitev, največ v poletnem času.

Vseh ne morejo sprejeti

Tudi v Zavod sv. Martina v Bohinju nimajo posebnih sob, ki bi bile stalno namenjene začasnim namestitvam. »Vendar pa spomladi oziroma v začetku poletja vedno eno ali dve postelji namenimo začasnim sprejemom – odvisno od naših možnosti in povpraševanja. Za kratkotrajno namestitev se dogovorimo tudi čez leto, kadar prosilec to potrebuje,« je razložila socialna delavka Alenka Zorč. Zasedene imajo vse postelje za začasne sprejeme, ki običajno trajajo štirinajst dni, lahko pa tudi dalje. »Menimo, da imamo dovolj možnosti za začasne namestitve za potrebe domačinov – občanov Bohinja. Seveda pa je tudi pri nas veliko povpraševanje prosilcev iz cele Gorenjske in Ljubljane, a vsem ne moremo omogočiti namestitev,« je razložila Zorčeva.

V Domu starejših občanov Kamnik ne razpolagajo s kapacitetami za začasne sprejeme. »Kljub temu poskušamo prosilcem iz domače občine, kolikor je to v naši moči in se časovno izide, vseeno zagotoviti možnost začasnega sprejema v okviru rednih sprejemov. Žal pa je to nemogoče zagotoviti vnaprej, zato rezervacija ni možna in prosilce sočasno usmerjamo tudi v iskanje drugih možnosti,« je povedala socialna delavka Sabina Ravnikar.

Iz Doma Taber v Cerkljah so sporočili, da začasnih namestitev nimajo. Enako velja za Dom dr. Janka Benedika Radovljica, kjer so čez vse leto povpraševanja po začasnih namestitvah, a se glede na zasedenost in čakalne vrste trenutno zanje niso odločili.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 31. avgust 2022 / 18:49

Festival končan, fotografske razstave še na ogled

Intenzivni del letošnjega Kranj Foto Festa je končan, razstave z odličnimi fotografijami bodo na ogled še mesec dni.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 10. oktober 2013 / 13:17

Samozaposleni bodo plačevali več

Mali in mikro obrtniki in podjetniki se bojijo, da jih bodo razne takse, trošarine, nepremičninski davek in sedaj še višji prispevki za zdravstvo pahnili čez rob podjetniškega obstoja.

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 10. oktober 2013 / 13:17

Čipke za prenovljen oltar

Lahovče – Notranjost lahovške cerkve so pod vodstvom gospoda prelata Stanislava Zidarja pred nekaj meseci temeljito prenovili. »Obnovili smo električno napeljavo, zamenjali tlake in na novo prebeli...

Radovljica / četrtek, 10. oktober 2013 / 13:15

Višje cene socialne oskrbe na domu

Radovljica - Prihodnji mesec bodo na območju občine Radovljica začele veljati za nekaj več kot štiri odstotke višje cene socialne oskrbe na domu. Cena ene ure socialne oskrbe je ob delavni...

Radovljica / četrtek, 10. oktober 2013 / 13:09

Dan duševnega zdravja

Radovljica - Na ŠENT-u, Slovenskem združenju za duševno zdravje, bodo v četrtek, 10. oktobra, ob svetovnem dnevu duševnega zdravja pripravili vseslovensko akcijo, ki so jo letos poimenoval...

Zanimivosti / četrtek, 10. oktober 2013 / 13:05

Opazovali ptice, ki se selijo na jug

Ptice se v teh dneh tudi pri nas zbirajo v jate in odhajajo v tople kraje. Za tiste, ki so se na pot odpravile s severa, so naši kraji le počivališče na dolgi poti. Na Šobcu so jih z velikim zanimanje...