Škofja Loka s porečjem Sore

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (206)

Nemški cesar Oton II. je Škofjo Loko z okolico izročil v trajno last brižinski (freisinški) škofiji. To potrjuje prva ohranjena podelilna listina z datumom 30. 6. 973. Listino, v kateri je omenjena Škofja Loka z okolico, sedaj hrani bavarski arhiv v Münchnu, kopijo pa imajo tudi v Loškem muzeju. V tej listini je prvič omenjena tudi Kranjska. Pojma Kranjska in Kranjci sta vse do 19. stoletja predstavljala najbolj uveljavljeni oznaki za Slovenijo in Slovence.

Na Kranjskem je tedaj nastalo dvojno veliko gospostvo, ki je obstalo do konca 18. stoletja. Loško in blejsko posestvo sta bili v posesti freisinških in briksenških škofov. Freisinška škofija je že leta 880 pridobila posestva na južnem Koroškem v Rožni dolini. Njen vpliv se je razširil prek Ljubelja na Gorenjsko. Nemški cesar Oto II. je daroval freisinškemu škofu Abrahamu precej obsežno zemljišče v loški okolici, večinoma porečje Selške Sore. A čez nekaj desetletij so škofje svojo posest tako razširili, da je obsegala ves svet, po katerem se stekajo vode v reko Soro, in tudi ravnino ob desnih pritokih reke Save od Krope pa do Mavčič, torej praktično vse gorenjske pokrajine med Idrijo, Radovljico in Bohinjem. Onstran Save so si leta 1274 pridobili le vas Okroglo. Vse to se je imenovalo loško gospostvo.

Loški škofje niso bili le gospodarji zemljišč, gozdov in voda, ampak tudi pravi vladarji in najvišji sodniki svojim podložnikom. Ko je deželica prešla v last bavarske škofije, je bila zelo skromno obljudena. Na njej je bilo le nekaj majhnih slovenskih naselbin: Suha, Žabnica, Selca, Praše, Breg. Zato so začeli škofje zgodaj, deloma že leta 1030, posebno pa v 12. stoletju tu naseljevati Nemce. Na lepo rodovitno ravan med Kranjem in Loko so privedli svoje bavarske rojake in ta kraj imenovali »županstvo Bavarcev«. Tu so zasnovali več nemških vasi: Veitingen (Bitnje), Dorfern (Dorfarje), Emern (Virmaše), Oberaern (Zgornje Virmaše), Burgstall (Puštal). Ob desnem bregu Sore, po hribih od Poljan do Loke, so škofje naselili Korošce in kraj imenovali »koroško županstvo«. To ne pomeni, da je šlo za ponemčevanje, saj so bili koroški priseljenci verjetno Slovenci. To dokazujejo njihova slovanska osebna imena (Svetec, Svobodin, Valkun in drugi).

Nasprotno pa naj bi v samotne in gozdne kraje okoli sedanje Sorice škof Emihon leta 1283 naselil nemške Tirolce iz Pustriške doline. Te nemške naselbine sicer sredi slovenske okolice niso »preživele«. Prebivalci so se skozi stoletja počasi poslovenili. Valvasor je zapisal, da so v njegovem času (leta 1680) ljudje v Bitnjah govorili čudno slovensko-nemško mešanico. Kot primer navaja naslednji stavek: Nim du mreža, ich die puša, wermer tiča fangen (Vzemi ti mrežo, jaz pa puško, bova ptiče lovila).

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Radovljici se je 1. 7. 1811 rodil podjetnik Primož Hudovernik. Leta 1857 je kupil Tovarno za izdelovanje prešitih odej v Kranju. Šestnajst let je bil direktor Kranjske hranilnice.

V Cerkljah na Gorenjskem se je 1. 7. 1858 rodil gledališki igralec in režiser, utemeljitelj umetniškega gledališča na Slovenskem Ignacij Borštnik.

V Hrastjah pri Kranju se je 1. 7. 1885 rodil politik Janez Brodar. Bil je odločen nasprotnik kmečko-delavskega gibanja. Po prvi svetovni vojni je bil dvajset let poslanec SLS in senator.

V Zavrhu pod Šmarno goro se je 6. 7. 1845 rodil slovenski planinski organizator, glasbenik in duhovnik Jakob Aljaž. Bil je župnik na Dovjem. Odkupil je vrh Triglava in na njem postavil stolp, da bi tako označil, da gre za slovensko goro.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 7. julij 2015 / 14:11

Tri slikarke v Mali galeriji

Kranj – Danes ob 19. uri bo v Mali galeriji Likovnega društva Kranj odprtje razstave likovnih del akademskih slikark Kaje Urh, Milene Kafol in Brine Torkar. Tokrat se predstavljajo tri nove članic...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 7. julij 2017 / 15:30

Mladi oživljajo Mojstrano in Dovje

Vajeti turističnega razvoja Mojstrane in Dovjega prevzemajo mladi. Turistično društvo Dovje - Mojstrana, ki je eno najstarejših v državi, saj praznuje 110-letnico, vodi zagnani domačin Matjaž Podlipni...

Gospodarstvo / petek, 7. julij 2017 / 14:02

Dražba za bohinjski hotel

Radovljica – Na okrajnem sodišču v Radovljici bo v ponedeljek, 10. julija, prva javna dražba, na kateri bo sodišče poskusilo prodati kompleks hotela Pod Voglom v lasti Japca Jakopina oziroma z njim...

Mengeš / petek, 7. julij 2017 / 14:00

Gradbena dela in zapori cest

Mengeš – V Loki pri Mengšu v teh dneh poteka gradnja nove javne razsvetljave, ki bo razsvetljevala del cestišča Ceste na Gmajno od Športnega parka Loka. Koncesionar, podjetje Petrol, ki izvaja dela...

Gorenjska / petek, 7. julij 2017 / 13:57

Aljažev stolp s Triglava le za obnovo

Stroka je odločila: Aljažev stolp bo v izvirni obliki ostal na vrhu Triglava, v dolino ga bodo prepeljali le za mesec dni, da ga bodo temeljito obnovili.

Medvode / petek, 7. julij 2017 / 13:52

Pohod Od Jakoba do Jakoba in odprtje ceste

Zavrh – Jutri, 8. julija, bodo ob 12. uri uradno odprli novo infrastrukturo v Zavrhu. Slovesnost s kulturnim programom bo pri kapelici ob prenovljeni cesti, sledilo pa bo druženje pri domačiji Jako...