Reševali družino štorkelj
V Cerkljah so reševali štiri štorkljine mladiče, ki so po poškodbi samice ostali brez hrane.
Cerklje – Včeraj zjutraj se je v Cerkljah odvijal precej nenavaden in redek prizor. Člani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) so namreč iz gnezda reševali štiri štorkljine mladiče, ki so bili ogroženi, potem ko se je mama poškodovala. »V ponedeljek sem opazil, da štorklja hodi po vrtu, kar se mi je zdelo precej nenavadno, saj je sicer na vrtu nikoli ne opazimo,« je prvi nenavadno dogajanje v štorkljini družini opazil cerkljanski župnik Jernej Marenk. Štorklje namreč že kakšnih pet ali šest let gnezdijo na dimniku nad župniščem in so se v tem času prikupile domačinom, ki so z županom Francem Čebuljem na čelu pomagali organizirati reševanje.
»Ko smo po župnikovem klicu prišli v Cerklje, je bilo očitno, da je s štorkljo nekaj narobe. Odpeljali smo jo na veterinarsko kliniko in ugotovili, da ima zlome v ramenskem obroču,« nam je povedal dr. Damijan Denac iz DOPPS-a, ki pravi, da so takšni dogodki precej redki, v zadnjih letih so v podobnih situacijah posredovali le dvakrat.
Cerkljanski par štorkelj ima sicer štiri mladiče, kar je po besedah Denaca precejšen zarod, saj imajo štorklje v Sloveniji v povprečju le okoli dva mladiča. Čeprav je samec še v bližini gnezda, pa sam ne more preskrbeti številne družine. »Le oba osebka lahko prehranita družino. Štirje mladiči namreč potrebujejo od kilograma in pol do dva kilograma hrane na dan, poleg tega pa mora samec tudi sam jesti,« pravi Denac.
Kljub nesreči v družini pa bodo v Cerkljah štorklje na župnišču najverjetneje lahko spremljali tudi v prihodnjih letih. »Mladiče bomo odpeljali najprej na veterinarsko kliniko, nato pa v azil na Muto, kjer se bodo srečali z mamo, ki okreva, vendar ni rečeno, da bo še kdaj lahko letela. Čez kakšen mesec jih bomo izpustili v naravo. Če samica ne bo letela, si bo samec najverjetneje poiskal drugo samico in se z njo znova vrnil v gnezdo in življenje bo šlo naprej,« pravi sogovornik.
Na Gorenjskem imamo sicer deset gnezdišč štorkelj, kar je sicer precej manj kot v Prekmurju, a kot pravi Denac, imajo gorenjske štorklje večje zarode. »V Prekmurju je nosilnost okolja dosežena, tudi kvaliteta hrane je slabša. V iskanju novega življenjskega prostora so ga našle na Gorenjskem, kjer več parov opažamo v zadnjih desetih letih,« je še dodal Denac.