Glasba naj podpira dramo

Nemški skladatelj Christoph Willibald Gluck se je rodil 2. julija leta 1714. Bil je pomemben operni reformator, ki je baročno opero reformiral po načelu: glasba naj podpira dramo. Njegova najbolj znana dela so opere Orfej in Evridika, Alkesta, Armida, Ifigenija v Avlidi in Ifigenija na Tavridi. Z njimi je reformiral baročno opero. Rodil se je v gozdarjevi družini. Ko so očeta službeno prestavili, je odšel z njim na Češko. Zaradi veselja do muziciranja sta se z očetom sprla. Spor se je končal z mladeničevim begom od doma.

Gluckova mlada leta in njegovo zasebno življenje sta zavita v temo. Verjetno si je služil kruh in pridobival skladateljske izkušnje kot potujoči glasbenik. Na svoj dvor ga je sprejel milanski knez in ga odpeljal prek Dunaja v Italijo, kjer je nekaj časa študiral pri strogem cerkvenem glasbeniku Sammartiniju. Uspel je z osmimi opernimi partiturami, ki so mu odprle vrata evropskih dvorov.

Gluck je bil velik revolucionar v opernem svetu. Lahko bi ga tudi imenovali za predhodnika Richarda Wagnerja v stvaritvi glasbene drame, saj se je v svojih največjih operah upiral ustaljenim italijanskim navadam in ni hotel ustvariti umetnine, v kateri bi bila glasba in libreto odvisna drug od drugega. Večina opernih skladateljev njegovega časa je pisala neverjetna in napihnjena dela, ki so poudarjala predvsem bogastvo in sijaj. Gluck jih ni posnemal in tudi ni povzdigoval pevcev in ne pisal lepo okrašenih arij. Upiral se je tudi neučinkoviti spremljavi orkestra. Pisal je dela, v katerih so bile vse prvine ubrane v celoto.

Ko se je že kot slaven skladatelj naselil na Dunaju in se bogato poročil, je postal dvorni dirigent cesarice Marije Terezije in to ostal deset let. V sodelovanju s pesnikom Calzabigijem so nastale njegove revolucionarne opere Alkesta ter Orfej in Evridika, ki pa konservativnega Dunaja niso navdušile. Razočarani skladatelj se je preselil v Pariz in leta 1774 predstavil pariškemu občinstvu svojo prvo francosko opero Ifigenija v Avlidi, ki je po dolgih in mučnih pripravah doživela enkraten uspeh. Osvojila je Pariz, uvertura k operi pa je postala slavna tudi na koncertih simfonične glasbe. Zadnja leta življenja je Gluck mirno in razkošno preživel na Dunaju. Umrl je leta 1787.

Iskrice in izreki

Veliki narodi so vedno ravnali kot gangsterji, majhni pa kot prostitutke. (Stanley Kubrick)

Prijatelji ostanejo prijatelji zato, ker se ne vmešavajo v življenje drug drugega. (Richard Allan)

Če preveč zaupaš, se lahko opečeš, vendar boš živel v mukah, če ne boš zaupal. (Franc Crane)

Smeh ni greh

Čudovito dekle vpraša prodajalca: »Ali bi lahko pomerila tiste kopalke v izložbi?« – Prodajalec: »Seveda lahko, samo počakajte, da grem ven in si zagotovim mesto pred izložbo.«

»Šef se je očitno vpisal v krščansko stranko. Danes me je že trikrat poslal v božjo mater ...«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 5. maj 2017 / 14:07

Zvoki boljšega sveta

Kranj – Maj je že po tradiciji čas za Spomladanski koncert Gimnazije Kranj. Pod naslovom Zvoki boljšega sveta vas bodo na glasbeno popotovanje popeljali zbori in orkester Gimnazije Kranj. Na spored...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Prva planiška zmaga Shlierenzauerju

Zmagovalec petkove popoldanske tekme v Planici je Avstrijec Gregor Schlierenzauer, ki je v prvi seriji s skokom 232,5 metra postavil svoj osebni rekord in najdaljšo daljavo letošnje Planice. Najboljši...

Kronika / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Tudi drugič pogojna kazen

Nekdanja homeopatinja Darja Eržen je bila tudi v ponovljenem sojenju zaradi povzročitve smrti iz malomarnosti obsojena na osem mesecev zapora pogojno s preizkusno dobo dveh let.

Kronika / petek, 14. marec 2008 / 07:00

V Planico zgodaj in brez pijače

Ob letošnjem največjem športnem dogodku v Sloveniji, poletih v Planici, bo za varnost skrbelo kar 125 rediteljev in varnostnikov, na prizorišču pa bodo poostrili nadzor nad pijančevanjem.

Šport / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Gledalci mi dajejo energijo

Tako ob letošnjih planiških tekmah pravi slovenski rekorder Robert Kranjec, ki si pod Poncami želi veliko navijačev in dobre razmere za dolge in varne skoke.

Šport / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Gorenje močnejše od Knauf Insulation

Škofja Loka - V 1. A rokometni ligi za moške je ekipa Knauf Insulation v sredo gostila Gorenje in pričakovano izgubila z 18 : 23. Rokometašice Škofje Loke KSI v 1. A ligi jutri g...