
Določili novo lestvico katastrskega dohodka
Vlada je določila lestvico katastrskega dohodka (KD) za naslednja tri leta. Skupni KD bo v primerjavi z letošnjim letom višji za enajst odstotkov, predvsem na račun višjega dohodka iz gozdarstva.
Kranj – Zakon o ugotavljanju katastrskega dohodka nalaga vladi, da na podlagi podatkov o ekonomski uspešnosti kmetijske in gozdarske dejavnosti, kot jo letno oceni državni statistični urad, na vsake tri leta na novo določi zneske katastrskega dohodka za kmetijska in gozdna zemljišča ter pavšalno oceno dohodka na čebelji panj. Vlada je na seji prejšnji teden izdala uredbo, s katero je za naslednja tri leta, to je za obdobje 2020–2022, določila lestvico KD, pavšalno oceno dohodka na čebelji panj in območja posebnih režimov za kmetovanje in gospodarjenje z gozdovi. Zneski so pomembni zato, ker predstavljajo pavšalno oceno dohodka kmetov, ki za svojo dejavnost ne vodijo knjigovodskih evidenc, in se uporabljajo za potrebe odmere dohodnine, določitve obveznosti iz zdravstvenega, pokojninskega in invalidskega zavarovanja, za odmero pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest, za odmero prispevka za člane Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in za druge namene.
KD za gozd se povečuje za četrtino
Skupno ocenjeni katastrski dohodek se za obdobje 2020–2022 glede na prejšnje triletno obdobje oziroma letošnje leto zvišuje z 99 na 109 milijonov evrov, kar pomeni 11-odstotno povečanje. Medtem ko se katastrski dohodek za gozd povečuje kar za četrtino, za kmetijska zemljišča v skupnem znesku ostaja skoraj na enaki ravni. Znotraj kmetijstva ostaja KD za kmetijska zemljišča brez posebne rabe ter za trajne nasade približno enak kot v prejšnjem obdobju, za oljčnike se zniža približno za tretjino, za vinograde in hmeljišča pa se poveča – za vinograde za 16 odstotkov, za hmeljišča pa zaradi nekaj poslovno zelo ugodnih zadnjih let za skoraj 74 odstotkov. Uredba določa tudi odstotke zmanjšanja katastrskega dohodka za zemljišča na območjih posebnih režimov kmetovanja in gospodarjenja z gozdovi, vendar to znižanje ostaja enako kot v preteklem obdobju. Med območja posebnih režimov sodijo najožja vodovarstvena območja, gozdni rezervati, varovalni gozdovi in gozdovi, ki s prometnicami niso odprti za gospodarjenje.
Pavšalna ocena dohodka na čebelji panj bo v obdobju 2020–2022 znašala 16,64 evra. Pri izračunu so upoštevali povprečni tržni prihodek za leta 2013–2017, zmanjšan za normirane stroške v višini osemdeset odstotkov tržnega prihodka, ter skupno število čebeljih panjev – 193.039, kolikor jih je bilo na dan 15. april 2019.