V Cerkvi se ob bogoslužju ukvarjajo tudi s problematiko spolnih zlorab. / Foto: Tina Dokl

Cerkev varen prostor za vse

Civilna iniciativa Dovolj.je, ki se zavzema za zaščito žrtev spolnih zlorab v Katoliški cerkvi, je predstavila svoje trimesečno delo in prvič tudi pričevanja žrtev zlorab ter imena storilcev.

Ljubljana – Civilno iniciativo Dovolj.je je ustanovila skupina dejavnih katoličanov, ki so se posredno ali neposredno srečali s spolnimi zlorabami v Cerkvi in jih dojemajo kot enega izmed najhujših zločinov proti sočloveku, in ker niso zadovoljni s tem, kar za zaščito žrtev in za izločitev storilcev naredi Cerkev.

Predstavniki iniciative, duhovnik v Novi Oselici v Poljanski dolini in sam žrtev zlorabe Janez Cerar, stalni diakon in član vodstva bežigrajskega centra za socialno delo Matej Križanič, direktor Zavoda Iskreni Igor Vovk in odvetnik Tomaž Pisk so v začetku tedna predstavili trimesečno delo iniciative in prvič seznanili javnost z žrtvami spolnih zlorab. Ena, Barbara Kompara, je o zlorabi pripovedovala sama in povedala ime storilca. Drugi dve žrtvi sta bili anonimni, navedli pa sta imena duhovnikov – storilcev. Eden od njiju je služboval na Gorenjskem: v Srednji vasi v Bohinju (1971–1984), nato pa v Preddvoru (1984–1992) in v Cerkljah (2003–2010). »Ko sem zmogla naglas reči, da sem bila v otroštvu spolno zlorabljena, in ko sem lahko naglas povedala storilčevo ime, sem se počutila kot zmagovalka, močnejša od storilca,« je povedala žrtev Barbara Kompare, ki je pred tem živela dvojno življenje, na zunaj nasmeh, navznoter pa bolečina in žalost. Ona in dve anonimni žrtvi opogumljata druge žrtve, naj povedo svoje zgodbe in imena storilcev, tudi če so že pokojni. Po zaslugi civilne iniciative niso več same, ampak so tukaj ljudje, ki jih razumejo. Trpljenje žrtev predolgo traja. Vedno je čas, da si priznate, da ste bili zlorabljeni, poudarja Barbara Kompare.

Konferenco za novinarje je civilna iniciativa Dovolj.je sklicala tudi zato, ker vrh slovenske Rimskokatoliške cerkve noče sodelovati z njo in ker so cerkveni postopki zoper storilce premalo učinkoviti in dosledni. Stanje na področju zlorab se je celo poslabšalo. Slovenska škofovska konferenca je po februarskem srečanju v Vatikanu sprejela nekatere dokumente, da bi v Cerkvi na Slovenskem obveljala ničelna toleranca do njih. Sprejetje dokumentov ne spremeni ničesar, če se hkrati ne spremenita tudi miselnost in praksa delovanja, je na konferenci za novinarje povedal odvetnik Tomaž Pisk. Povedali so primer, da je bilo župniku, storilcu nasilnega dejanja, s strani predstojnikov naročeno, naj se žrtvi opraviči, pa tega do danes še ni storil.

Oglasilo se je 25 žrtev

Predstavniki civilne iniciative so svoje trditve, da spolne zlorabe v Katoliški cerkvi na Slovenskem niso tako izjemen pojav, utemeljili s številkami. Iniciativa je samo v treh mesecih delovanja prejela prijave zoper 15 različnih duhovnikov z imeni in priimki in dve anonimni prijavi brez navedbe imena duhovnika. Skupno gre za 25 žrtev, med katerimi je 14 moških in 11 žensk. V času zlorabe jih je bilo 15 mladoletnih in 10 polnoletnih. V tako kratkem času je prejela iniciativa več prijav, kot pa jih je prejela ekspertna skupina za reševanje spolnih zlorab pri Slovenski škofovski konferenci v devetih letih. Zoper sedem duhovnikov, med katerimi jih je največ iz misijonske družbe lazaristov, so bile že vložene kazenske ovadbe. Največ prijavljenih primerov spolnih zlorab je iz ljubljanske nadškofije, sledita pa novomeška in murskosoboška.

Lazarist in član iniciative Janez Cerar je spomnil na papežev dokument, ki bo začel veljati 1. junija v celotni Katoliški cerkvi. Duhovniki so dolžni sporočiti vedenje o zlorabi ali prikrivanju, tiste, ki tega ne bodo storili, pa čakajo sankcije. Žrtvam ne more biti naložena nobena obveznost molka v zvezi z vsebino prijave. Ta papežev odlok omogoča tudi preiskave proti škofom, kardinalom in redovnim predstojnikom.

V iniciativi Dovolj.je zavračajo očitke, da rušijo in blatijo Cerkev. Javnosti sporočajo, da želijo le, da bi bila Cerkev varen prostor za vse.

Od ugotovitev policije odvisni cerkveni postopki

Očitke, da Slovenska škofovska konferenca ne stori dovolj za zaščito žrtev in kaznovanje storilcev, je po novinarski konferenci iniciative zavrnil vodja ekspertne skupine SŠK Andrej Naglič in jih ocenil kot neutemeljene. Povedal je, da v zadnjem času poteka obveščanje policije o domnevnih zlorabah avtomatično. Slovenska škofovska konferenca pa je v izjavi v torek, 21. maja, zapisala, da je »ekspertna skupina za reševanje primerov spolnih zlorab pri Slovenski škofovski konferenci odprta za pogovore na temo zaščite otrok«. Škofje in redovni predstojniki želijo sprejemati predvsem žrtve in njihove svojce ter jim biti blizu pri soočenju s posledicami spolnih zlorab. Skupina jim je v strokovno pomoč in predlaga ukrepe v posameznih primerih. Njena naloga kot naloga strokovnega organa je tudi sodelovanje s civilno-družbenimi pobudami in državnimi organi in vez med njimi in škofi ter redovnimi predstojniki. SŠK poudarja, da obvezna naznanitev vseh indicev, informacij in sumov spolnih zlorab državnim organom pred začetkom notranjih cerkvenih postopkov ne pomeni, da ti primeri ne bodo tudi ustrezno cerkveno-pravno obravnavani. S tem želi policiji omogočiti, da brez motenj opravi preiskovalna dejanja. Od teh ugotovitev so v veliki meri odvisni tudi cerkveni postopki. V izjavi je zapisano obžalovanje, da se v javnosti pojavljajo imena domnevnih storilcev spolnih zlorab, ne da bi jim bila krivda pravnomočno dokazana. SŠK je mnenja, da je treba varovati dostojanstvo tako žrtev kot osumljenih storilcev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 6. maj 2011 / 07:00

Krajevni praznik v spomin na osvoboditev

Begunje - V Begunjah ga praznujejo 4. maja, na dan, ko so pred skoraj sedemdesetimi leti iz tamkajšnjih zaporov izpustili zadnjih 623 jetnikov, zaprtih v času nacistične okupacij...

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / četrtek, 24. oktober 2019 / 14:37

Že drugo miniranje plazu

V poteku sanacije plazu nad Belco sta ostali dve kritični območji, ki sta grozili, da se odtrgata in nekontrolirano zgrmita v dolino. Prejšnji teden so zato izvedli drugi delni odstrel kamnitega bloka...

Jesenice / četrtek, 24. oktober 2019 / 14:34

Nova pohodniška pot okrog Triglava

Zaživela je nova pohodniška pot v Julijskih Alpah Juliana Trail. Vključuje tudi sedem gorenjskih občin, skupaj pa je dolga dvesto sedemdeset kilometrov in razdeljena na šestnajst etap. Njen namen ni o...

Kranj / četrtek, 24. oktober 2019 / 13:52

Mavška tržnica bo tradicionalna

Ob obujanju spomina na pesnika in pisatelja Simona Jenka so prvo Mavško tržnico minulo nedeljo pripravili v Podreči, druženje z nakupi izdelkov lokalnih in ekoloških kmetov pa se bo nadaljevalo vsak č...

Razvedrilo / četrtek, 24. oktober 2019 / 13:29

Srečanje ob zvokih melodij Jožeta Antoniča

Folklorno društvo Bled in Občina Gorje sta v soboto organizirala svečano odkritje spominske plošče ter glasbeno in plesno popoldne v spomin na častnega občana Jožeta Antoniča, ki ga večina pozna tudi...

Šport / četrtek, 24. oktober 2019 / 13:27

Mojstrica šahovske igre

Kranjčanka Zala Urh je na nedavnem mladinskem svetovnem prvenstvu v Mumbaju v Indiji dokazala, da sodi med najboljše mlade šahistke na svetu, osvojila pa je tudi naslov mednarodne mojstrice.