Sijajni pripovedovalci časa
»Minerali in fosili so čudovite stvaritve narave. So bleščeči, sijajni, vsak si zaželi kakšnega, ampak če pogledamo nekoliko globlje, v sebi nosijo zgodbe ...« S temi besedami je dr. Miha Jeršek iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije povzel ta čudoviti svet, ki je bil že tradicionalno na ogled v Tržiču.
Tržič – Okrog sedemdeset slovenskih in tujih razstavljavcev v Dvorani tržiških olimpijcev na 47. Mednarodnih dnevih mineralov, fosilov in okolja (Minfos) ter čez štirideset zlatarjev in oblikovalcev nakita na razstavi Narava in nakit v Galeriji Paviljon so minule dni obiskovalce privabili v Tržič. Minfos sta organizirala Turistično društvo (TD) Plac Tržič ter Društvo prijateljev mineralov in fosilov Slovenije v sodelovanju s Prirodoslovnim muzejem Slovenije. Kot je poudaril predsednik TD Plac Peter Miklič, je vsak Minfos poseben po nekaterih dogodkih, letos sta izstopala predstavitev rudnika Sitarjevec v Litiji in razstava Narava in nakit. Miklič upa, da se bo sodelovanje med zlatarji, oblikovalci nakita in razstavljavci ohranilo.
Muzejski svetovalec, vodja Kustodiata za geologijo in namestnik direktorice Prirodoslovnega muzeja Slovenije dr. Miha Jeršek je poudaril: »Minerali in fosili so čudovite stvaritve narave. So bleščeči, sijajni, vsak si zaželi kakšnega, ampak če pogledamo nekoliko globlje, v sebi nosijo zgodbe. Vsi, ki se ukvarjamo z minerali in fosili, ne glede na to, ali jih samo zbiramo ali raziskujemo, imamo privilegij ugotavljati, kaj se je dogajalo na našem planetu pred več milijoni let. Večina strokovnih razstav odkriva minerale in fosile, ki so stari vsaj dva, tri, lahko tudi več deset milijonov let, in kakšno je bilo nekoč življenje. S tematskimi razstavami, sploh v okviru Društva prijateljev mineralov in fosilov iz Tržiča, vidimo to bogato paleontološko dediščino in temu se pridružujejo tudi minerali. Kdo bi pomislil, da bomo v Halozah pred dvajsetimi leti našli kristale kremena, ki so zelo zanimivih, svojevrstnih oblik. Rudnik Sitarjevec v Litiji pa je eden redkih rudnikov, ki ima zelo različno mineralno sestavo, primerki mineralov in kristalov iz tega rudnika so ohranjeni na Dunaju, v Gradcu, v večini najpomembnejših evropskih muzejev, tudi v našem prirodoslovnem. Dediščina, ki jo ponuja Sitarjevec, sploh z novim pristopom, možnostjo turističnega ogleda, je nedvomno eden od letošnjih presežkov.« Miha Jeršek je poleg tega, da je razstava tudi prodajna, poudaril izobraževalno noto Minfosa in delavnice oddelka za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete, Zlatarske šole Mengeš, Višje strokovne šole Sežana, ki je demonstrirala brušenje kamna ... »To je ena redkih razstav, ki delavnice ohranja v takšnem obsegu in mislim, da je to edina prava pot,« je sklenil.
Tržiški župan Borut Sajovic je poudaril, da je Minfos pokazal, naj tisto, kar je dobro, živi naprej, vedno pa ti dnevi spominjajo tudi na s Tržičem pobrateno mesto Sainte-Marie-aux-Mines, saj je Minfos otrok tega pobratenja. Minfos ima spremljajoče aktivnosti, od ustvarjalnic za otroke do ogleda muzejskih zbirk, vodenih ogledov po okoliških znamenitostih pa tudi tržni dan.