Na sodišču sklenili poravnavo
Odpuščeni voznik in sindikalist Nenad Dakić je z nekdanjim delodajalcem Arrivo Alpetourjem na delovnem sodišču dosegel poravnavo. Njena vsebina ostaja skrivnost.
Kranj – Kranjski Arriva Alpetour in nekdanji voznik in sindikalist v družbi Nenad Dakić sta pred kratkim na delovnem sodišču v Kranju sklenila poravnavo. Dakić, ki je v začetku septembra 2017 vodil stavko voznikov v Alpetourju, je nekdanjega delodajalca tožil, potem ko ga so ga septembra lani odpustili. Vsebina sodne poravnave ni znana, saj sta se obe strani zavezali k tajnosti, je za Gorenjski glas razložil Dakić. »O vsebini poravnave ne smem govoriti, lahko pa povem, da so morali seči v žep globlje kot v drugih podobnih primerih. Z razpletom sicer nisem ravno zadovoljen, a drugega izhoda pravzaprav niti ni bilo. Ostalo pa mi je zadoščenje, da so v podjetju priznali krivdo. Če gredo v poravnavo, je to namreč znak, da jo priznajo,« je povedal Dakić, ki je po lastnih besedah že vse od septembra lani nezaposlen.
Arriva Alpetour je sindikalnega zaupnika Nenada Dakića lani jeseni odpustil iz krivdnih razlogov. Kot razlog so tedaj za Gorenjski glas navedli »grobo kršitev delovnih obveznosti in družbeno nesprejemljivo ravnanje zaposlenega, ko je grozil drugemu zaposlenemu«. Očitali so mu, da je lani poleti napadel sodelavca zaradi nepravilno parkiranega avtobusa in mu grozil. »V skupini Arriva je tako ravnanje nesprejemljivo, kot so nesprejemljive grožnje s fizičnim napadom tudi sicer,« so pojasnili. Dakić je očitke zavrnil, saj da je sodelavca le pozval, naj lepše parkira avtobus, pri čemer pa mu ni grozil.
V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije (SVAS) pa so bili tedaj mnenja, da je bila krivdna odpoved povezana z Dakićevim sindikalnim delovanjem in so na ta način v Arrivi le želeli »utišati predstavnika sindikata, ki zahteva od svojega delodajalca varne in zdrave razmere dela ter spoštovanje poklica«. V sindikatu so ob tem opozorili še na drug, podoben primer v skupini Arriva, ko je pred začetkom stavke v septembru 2017 zaradi izjav za medije odpoved prejel predsednik SVAS-a Endre Mesaroš. Delovno sodišče je kasneje sprejelo stališče, da je svoboda izražanja ustavna pravica, ki spada med temeljne človekove svoboščine, in da ima varstvo sindikalnega predstavnika pred izgubo zaposlitve prednost pred interesom delodajalca. Sodišče je zato družbi naložilo, da mora Mesaroša spet sprejeti na delovno mesto.