Bernarda Kvas iz Zgornjih Palovč pri Kamniku je na prireditvi izdelovala palovške butarice.

Na butarici lahko tudi čipka

Ljubenske potice, pušl in kaštron iz Baške grape, koroški snop, palovške butarice, poljanska in selška butarica s čipko … V Železnikih je potekal drugi festival cvetnonedeljskih butaric.

Železniki – Prihajajoča nedelja bo cvetna in v Turističnem društvu Železniki so se tudi letos odločili na ogled postaviti bogato cvetnonedeljsko kulturno dediščino. Minulo soboto so drugo leto zapored pripravili festival z naslovom Ko se cvetnonedeljske butarice na ogled postavijo. Obiskovalci so v dvorani kulturnega doma v Železnikih lahko občudovali zanimive primerke butaric iz različnih slovenskih krajev. Razstavo je pripravila Sabina Romšak, ki sicer že vrsto let razstavlja butarice v Budnarjevi domačiji v Zgornjih Palovčah pri Kamniku.

Šege, povezane s praznovanjem cvetne ali oljčne nedelje, so pravo bogastvo naše kulturne dediščine, je poudarila Romšakova. Cvetnonedeljske butare se v različnih delih Slovenije razlikujejo glede na sestavo in obliko, različna pa so tudi njihova poimenovanja. Po obliki najbolj izstopajo ljubenske potice – figuralne butare z Ljubnega ob Savinji, ki so pritegnile precej pozornosti. Najstarejši razstavljeni primerek je bila okoli 110 let stara ljubljanska butarica. Člani Društva Baška dediščina so predstavili pušl in kaštron iz Baške grape. Oba sta narejena iz oljke, bršljana in leskovih šib, pušlu pa je dodan še pušpan. Pušl so leta 2013 na pobudo društva vpisali v register nesnovne kulturne dediščine. »Gre za majhno butarico, imeli so jih bajtarji, ki so jih zaničevali. Že po butarici se je torej takoj videlo, iz katere hiše kdo prihaja,« je razložila Olga Zgaga iz Društva Baška dediščina. Na ogled so bile tudi butarica s čipko iz Selške doline, butarice iz Davče in Poljanske doline, žirovska butarica, majhne sivkine butarice s Krasa, koroški snop – posebna butarica iz vej, ki jih krasijo pisani trakovi in rožice iz krep papirja, pa tudi butarice iz Šmarce pri Kamniku in palovške butarice. Palovške butarice morajo imeti sedem vrst lesa: brinje, cipreso, bršljan, oblance, lesko, vrbo in oljko, nas je poučila Bernarda Kvas, ki je na prireditvi prikazovala postopek izdelave palovških butaric.

Pozornost je pritegnil tudi Zdravko Markelj s pletenjem košar, železnikarsko društvo upokojencev se je predstavilo z velikonočnimi prti, učenci in učenke OŠ Železniki z vezenimi, kvačkanimi in šivanimi izdelki, Cirila Šmid je ponudila dražgoške kruhke, članice turističnega društva pa klekljane mojstrovine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 31. avgust 2008 / 07:00

KD Holding prodal kinematografske družbe, tudi Kinopodjetje Kranj

Ljubljana - V ponedeljek je bila podpisana pogodba o prodaji lastniških deležev v družbah kinematografske in zabaviščne dejavnosti v dosedanji lasti KD Holdinga, med njimi tudi

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 21. januar 2021 / 17:57

Veliko porok je bilo odpovedanih

V upravnih enotah Radovljica in Kranj so imeli lani precejšen upad porok, v škofjeloški in jeseniški pa so jih izvedli celo nekaj več kot predlani.

Izleti GG / četrtek, 21. januar 2021 / 17:55

Zimska idila

Letošnja zima je res radodarna s snegom, sploh v visokogorju. Na Veliki planini tako debele snežne odeje niso namerili že vsaj deset let, zato številni z razočaranjem sprejemajo odloke za...

Radovljica / četrtek, 21. januar 2021 / 17:49

Darila so, sprejema pa ni

Občina Radovljica še vedno pripravi darila ob rojstvu otroka, so pa za zdaj odpovedani vsi sprejemi, na katere sicer starše z novorojenčki tradicionalno vabi župan.

Zanimivosti / četrtek, 21. januar 2021 / 16:07

Galebi tudi na gorenjskih njivah

Galebi, ki jih poleti opazujemo na morju, zaradi naraščanja populacije postajajo stalnica v mestih, tudi v Kranju. Hrano najdejo na poljih, kjer tudi radi počivajo.

Nasveti / četrtek, 21. januar 2021 / 14:46

Slovenija proti virusom HPV

Letos tudi z brezplačnim cepljenjem za dečke