Folklora se predstavi
Na odru krajevnega doma v Šenčurju je potekala tradicionalna prireditev Šenčur folkloro na ogled postavi, na kateri so nastopajoče skupine predstavile raznovrstno folklorno izročilo.
Prijeten folklorni večer je pripravila Folklorna skupina Folklornega društva Šenčur, ki letos beleži desetletnico delovanja. Folklorno skupino od začetka vodi strokovni umetniški vodja Aleksander Sašo Zupan, pomagajo pa mu Špela Zupan pri plesu, Jožica in Jožef Rekar pri petju ter Damjana Praprotnik pri glasbeni spremljavi. Zupan je prevzel tudi vlogo povezovalca folklornega večera ter predstavil vse nastopajoče: poleg folklorne skupine so nastopili še šolska folklorna skupina Knofki, Trbojske ljudske pevke ter godčevski sestav domačega društva.
Folklorno skupino FD Šenčur sestavlja enajst plesnih parov, ki marljivo vadijo dvakrat tedensko. Povprečna starost plesalcev je 65 let, nastopajo pa v kostumih, ki predstavljajo oblačilni videz kmečkega prebivalstva in primestnih delavcev na Gorenjskem v času med letoma 1830 do 1840. Za to obdobje so bili značilni širokokrajni klobuki, moški telovnik do pasu, koničasti škornji ali višnjevo modre nogavice in čevlji po mestnem vplivu. Ženska oblačila prepoznamo po pečah in malih avbicah, po ročno nabranem krilu, ki je zašito zelo visoko, sega pa do gležnjev. Folklorna skupina se je predstavila s tremi točkami. Plese mrzulin, zibenšrit in variante plesa kovtre šivat je priredil Aleksander Sašo Zupan, s harmoniko pa jih je spremljal Jože Ješe. Ta je kot godec spremljal tudi potovčke, ki jih je pripravila Špela Zupan, gre pa za sotiše, plesane na Gorenjskem, ki so zaradi svoje dinamike koreografsko zelo zahtevni, s tem pa toliko bolj zanimivi za gledalce. Pesem je izbrala in peti naučila Jožica Rekar, za glasbeno priredbo pa je poskrbela Damjana Praprotnik. Plese s konca osemnajstega in prvih let devetnajstega stoletja je raziskoval in za folkloriste pripravil dr. Tomaž Simetinger.
Člani folklornega društva so poleg plesalcev tudi godbeniki, ki so se predstavili kot Trio z Joži, v katerem je treba posebej omeniti Jožico Rekar, ki igra na bršljanov ali hruškov list, kar je izjemna redkost v slovenski ljudski glasbi.
Trbojske ljudske pevke skupaj prepevajo že štirinajsto leto. V skupini je enajst pevk. Delujejo pod okriljem Kulturnega društva Simon Jenko iz Trboj, za glasovno ubranost pa že od samega začetka skrbi Nevenka Vidmar. Kako je v Trbojah, so povedale s pesmijo Trboje ob Savici, katere besedilo je napisal Rudolf Debelak, učitelj, ki je bil na lastno željo daljnega leta 1938 prestavljen iz Šenčurja v Trboje.
Navdušila pa je tudi šolska folklorna skupina Knofki, ki deluje v okviru interesne dejavnosti na OŠ Šenčur, podružnični šoli Olševek. Pod mentorstvom Janje Jagodic obujajo spomine na stare čase, na skoraj pozabljene običaje, ljudske plese in igre ter na otroštvo, polno druženja. Vso nostalgijo je nastopajočim uspelo obuditi tudi na tokratnem večeru, vsem obiskovalcem, nastopajočim in Občini Šenčur pa se je lepo zahvalila predsednica Folklornega društva Šenčur Irena Kajzer.