Če se država in stroka ne bosta uskladili, lahko zdravstvo hitro doživi kolaps, so bili enotni govorniki: (z leve) Iztok Podbregar, Janez Poklukar, Mirko Stopar in Jože Veternik.

Izzivi vodenja zdravstvenih ustanov

Na Fakulteti za organizacijske vede Univerze v Mariboru so pripravili okroglo mizo, na kateri so razpravljali o izzivih, s katerimi se srečujejo vodje zdravstvenih ustanov pri nas. Največji izziv predstavlja kadrovanje.

Državni sekretar Mirko Stopar se je z določenimi očitki strinjal, a dodal, da ima Slovenija primarno zdravstvo urejeno na zelo visokem nivoju, kar pričajo obiski iz tujih držav, ki želijo naš sistem posnemati.

V vrhu slovenske politike in tudi v splošnih razpravah je zdravstvo večkrat osrednja tema. Tokrat so se ga na Fakulteti za organizacijske vede v Kranju lotili iz druge perspektive – z vidika menedžmenta. Dekan fakultete Iztok Podbregar je kot moderator okrogle mize z naslovom Izzivi managementa v zdravstvu gostil Jožeta Veternika, direktorja zavoda Osnovno zdravstvo Gorenjske, Janeza Poklukarja, direktorja Splošne bolnišnice Jesenice, in Mirka Stoparja, generalnega direktorja direktorata za zdravstveno ekonomiko ministrstva za zdravje.

Rdeča nit debate je bilo vodenje zdravstvenih ustanov v Sloveniji, glede na dane pogoje – omejena sredstva, tu in tam neugodna zakonodaja, kadrovski odlivi in podobno. Janez Poklukar je predstavil jeseniško bolnišnico kot primer dobre prakse finančne sanacije javnega zavoda, ki so jo začeli v letu 2014 in jo do danes že uspešno izpeljali. V okviru sanacije so si zastavili dva cilja, in sicer omejitev odhodkov ter večjo ponudbo storitev. Oboje so dosegli, a obenem so se v teh letih soočili z neuravnoteženostjo kadra. Prav kader je v kriznem času odhajal na delovna mesta v druge ustanove ali je zapuščal delovna mesta, ki morajo biti pokrita 24 ur na dan vse dni v letu; takšnih je v jeseniški bolnišnici okoli petdeset. Drug problem, ki se je pokazal med finančno sanacijo zavoda, je zastarela bolnišnična infrastruktura, ki po Poklukarjevih besedah napoveduje le še nekaj desetletij delovanja zavoda v tej obliki.

Tudi Osnovno zdravstvo Gorenjske posluje dobro, saj so po besedah direktorja Veternika zelo dobro organizirani – imajo centralizirano organizacijo, eno upravo, en proračun in s tem manj administracije. Pri vodenju javnega zavoda je Veternik pokazal na problem, da kadra ne more primerno nagraditi, s tem pa nastajajo težave glede motivacije zaposlenih, da bi delali več in bolje. Veternik je še dodal, da je zakonodaja zastarela in da ne omogoča opravljanja storitev na višjem nivoju.

Državni sekretar Mirko Stopar se je z določenimi očitki strinjal, a dodal, da ima Slovenija primarno zdravstvo urejeno na zelo visokem nivoju, kar pričajo tudi obiski iz tujih držav, ki želijo slovenski sistem posnemati v svojih državah. Za ureditev zdravstva, ki bo po njegovih besedah letos doživelo kar nekaj pretresov, je treba uvesti enotni informacijski sistem in zavodom dati večjo samostojnost, direktorjem zavodov pa večja pooblastila.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / četrtek, 13. maj 2010 / 07:00

Velik odziv na natečaj Čebelica, od kod in kam

Na OŠ Davorina Jenka Cerklje so v soboto v sklopu 33. Državnega srečanja in tekmovanja mladih čebelarjev razglasili rezultate drugega Unescovega pilotskega likovnega natečaja Čebelica, od kod in kam.

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.