Globa tudi za Arrivo Alpetour
Agencija za varstvo konkurence je pet avtobusnih prevoznikov in njihove odgovorne osebe zaradi delovanja v kartelu oglobila z dobrimi tremi milijoni evrov. Med oglobljenimi je tudi Arriva Alpetour.
Kranj – Agencija za varstvo konkurence (AVK) je zaradi kartelnega dogovarjanja na javnem razpisu avtobusnim prevoznikom Arriva Alpetour, Nomago, Integral Brebus, Arriva Štajerska in Arriva Dolenjska in Primorska (Arriva DP) ter njihovim odgovornim osebam izrekla globe v višini 3,07 milijona evrov. Ugotovljen prekršek prepovedi omejevalnih sporazumov na trgu se nanaša na javni razpis za izvajanje koncesije za opravljanje gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, ki ga je objavila Direkcija RS za ceste 12. marca 2010. Kartelno delovanje omenjenih družb je AVK 29. marca 2017 ugotovil z upravno odločbo, ki jo je upravno sodišče 19. junija lani tudi potrdilo.
Kartelno dogovarjanje ena najhujših kršitev
Kršitev prepovedi omejevalnih sporazumov je ena najhujših oblik kršitve pravil konkurence, saj gre za kartel, so razložili na AVK. Agencija je pri teži prekrška upošteval naravo kršitve, gospodarsko moč kršiteljic, geografski obseg kršitve, vpliv na trg ter trajanje kršitve. Odločba o prekršku sicer še ni pravnomočna, kot so sporočili z AVK, pa so Arriva Alpetour, Nomago in Integral Brebus ter njihove odgovorne osebe zoper njo že napovedale vložitev zahtev za sodno varstvo, o katerih bo odločalo Okrajno sodišče v Ljubljani.
Odpustek za »skesance«
Na odločbo o prekršku pa se zagotovo ne bodo pritožili v Arrivi Štajerska, Arrivi DP ter Veolii Ljubljana, ki je bila pripojena k Arrivi DP, saj jim je AVK v okviru programa prizanesljivosti odpustil za skupno 935.130 evrov glob. Te družbe so namreč z AVK v postopku tvorno sodelovale in mu priskrbele pomembne informacije, s tem pa so si prislužile odpustek kazni. »Smisel programa prizanesljivosti je, da se udeležence kartela motivira k sodelovanju z Agencijo pri odkrivanju ravnanj, ki predstavljajo enega izmed najhujših pojavnih oblik omejevanja konkurence. Program prizanesljivosti nagrajuje kršitelja/storilca, ki prvi/prej prinese informacije, zato predstavlja enega izmed pomembnejših sredstev pri odkrivanju kartelov,« so razložili na AVK.
Zaradi nepravnomočnosti odločbe o prekršku na AVK tudi ne morejo razkriti višine glob za posameznega avtobusnega prevoznika, torej tudi ne za kranjski Arriva Alpetour. Razložili so le, da je za ugotovljeno kršitev predpisana globa do deset odstotkov letnega prometa podjetja v predhodnem poslovnem letu. Pri odmeri globe so sicer upoštevali težo in trajanje kršitve ter obstoj olajševalnih in obteževalnih okoliščin, so razložili na AVK.
V Arrivi Alpetour brez komentarja
V kranjski Arrivi Alpetour oz. Skupini Arriva Slovenija zadeve ne komentirajo. Družbe v okviru Arrive Slovenija sicer letno prejmejo skoraj 20 milijonov evrov državnih subvencij. Po podatkih računskega sodišča, ko je to opravilo revizijo poslovanja ministrstva za infrastrukturo, je leta 2014 tedaj še Skupina Alpetour, v katero sta poleg Alpetourja sodila še Kam-Bus in Integral Tržič, prejela 15,1 milijona evrov koncesij. Zadnji uradni podatki za Arrivo Alpetour so iz leta 2017, ko je družba ob 22,16 milijona evrov prihodkov iz poslovanja prejela malo manj kot 7,73 milijona evrov subvencij. Za opravljanje javnega linijskega prevoza potnikov je od ministrstva za infrastrukturo prejela 2,7 milijona evrov subvencije na prevožene kilometre na javnih linijah in od Mestne občine Kranj 1,2 milijona evrov za opravljanje gospodarske javne službe. Z naslova subvencioniranja dijaških in študentskih vozovnic so prejeli 3,9 milijona evrov.