Evropske volitve
Maja letos nas čakajo evropske volitve, ki so za našo državo četrte po vrsti, odkar smo se leta 2004 pridružili evropski družini. V več kot sedemstočlanski Evropski parlament bomo volili osem poslancev. Volilna udeležba, ki se tudi na volitvah na državni ravni nenehno znižuje, je na evropskih volitvah še posebej nizka, v Sloveniji se jih udeleži komaj četrtina volivcev. Tudi v drugih državah Evropske unije ugotavljajo, da je udeležba občutno nižja kot na volitvah v nacionalne parlamente, saj se jih udeležuje manj kot polovica celotnega volilnega telesa. Te ugotovitve so sprožile alarm, zato so pred letošnjimi volitvami v Evropi začeli kampanjo pod naslovom Tokrat grem volit, ki naj bi prepričala ljudi, da njihov glas šteje. Pomembno jim je mobilizirati zlasti mlade volivce, za katere bodo pripravili več posvetov in delavnic, ki naj bi jim približali delovanje Evropske unije in povečali zaupanje vanjo.
Že na nacionalni ravni ugotavljamo, da nezaupanje v politiko povzroča volilno abstinenco, verjetno to še toliko bolj velja za politiko Evropske unije, ki se nam zdi še bolj oddaljena in se pogosto sprašujemo, kaj sploh imamo od tega, da smo v Evropski uniji. Če smo imeli ob vstopu v vanjo nemara še velika pričakovanja, se po poldrugem desetletju že kaže, kaj to v resnici pomeni, zlasti še danes, ko Evropo pretresajo različni problemi. Tudi v Sloveniji imamo izkušnje, ki so zmanjšale naše zaupanje v Evropsko unijo in se ob njih sprašujemo, ali jo sploh potrebujemo. Spomnimo se le zapletov s teranom ali z nespoštovanjem arbitražne razsodbe s Hrvaško. Morda res potrebujemo več pozitivnih informacij in tudi dokazov, ki nas prepričajo o tem, da smo skupaj močnejši in v tej skupnosti laže uresničimo svoje interese, da nam je v korist prost pretok blaga, storitev in ljudi, da se lahko v okviru različnih izobraževalnih partnerstev izmenjujejo mladi iz vse Evrope, da v državah članicah tudi svoje materialne potrebe lažje uresničimo ob pomoči evropskih sredstev.
Ta teden so o tem, kako izboljšati udeležbo na evropskih volitvah in katera vprašanja bodo za prihodnost EU najpomembnejša, na posvetu razpravljali sedanji slovenski poslanci v Evropskem parlamentu. Takšni in podobni posveti prinašajo sporočilo, da z volitvami soodločamo o smeri, v kateri bo naslednjih pet let delovala evropska politika na različnih področjih, denimo mednarodna trgovina, varnost, zaščita potrošnikov, boj proti podnebnim spremembam in gospodarstvo, skratka na področjih, ki bodo za vse nas šla v smeri večje kakovosti življenja. Ljudi bi se še bolj prijela, če jih ne bi poudarjali zgolj v letu volitev.