Z donacijo v Kranju pušča svoje likovne sledi
V sredo so v Galeriji Mestne občine Kranj odprli razstavo dvajsetih del na papirju, ki jih je akademski slikar Valentin Oman podaril Galeriji Prešernovih nagrajencev.
Kranj – Akademski slikar Valentin Oman velja za enega največjih slovenskih slikarskih ambasadorjev na avstrijskem Koroškem. Rodil se je pred 83 leti v Štebnu pri Beljaku, likovno izobrazbo pa si je pridobil na dunajski Akademiji za uporabno umetnost, specialki za slikarstvo, in na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, na specialki za grafiko. Je prejemnik številnih nagrad in priznanj, v Sloveniji leta 1981 nagrade Prešernovega sklada, leta 1997 najvišjega stanovskega priznanja Jakopičeve nagrade in drugih. Leta 2005 je v Sloveniji prejel visoko državno priznanje Zlati red Republike Slovenije za zasluge na področju umetnosti, v Avstriji pa je nosilec častnega križa za znanost in umetnost I. reda, ki ga podeljuje Republika Avstrija. Od leta 1997 ima naziv Častni doktor univerze v Celovcu, od leta 2015 je tudi izredni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Njegova dela so vključena v pomembne zbirke v Avstriji in Sloveniji. Živi in dela na Dunaju in Bekštanju na Koroškem.
Večkrat se je že predstavil tudi v Kranju, obširneje na pregledni razstavi v Galeriji Prešernovih nagrajencev leta 2011. »Valentin Oman svoja dela galeriji podarja že tretjič. Prvo sliko je naši galeriji namenil leta 2000 ob takratni skupinski razstavi. Deset del je podaril ob prej omenjeni pregledni razstavi, pred časom, ko smo z razstavo predstavili člane Slovenske akademije znanosti in umetnosti (takih umetnikov je enajst) pa je galeriji namenil novih dvajset del,« je povedal umetniški vodja Galerije Prešernovih nagrajencev Marko Arnež, ponosen in vesel, da je pred časom na galerijski naslov prišla slikarska mapa, v kateri je Oman Kranjčanom namenil novih dvajset del. Ta so zdaj na ogled v galerijskem prostoru na kranjski občini.
Kot je povedala dobra poznavalka Omanovega dela umetnostna zgodovinarka Milena Zlatar, gre za umetnika, ki je razpet med Alpami in Mediteranom in je v vsem svojem bistvu, tako umetniškem kot življenjskem, zavezan k človečnosti, katere prvi glasnik je. Gre za njegovo vero v človeka ali Ecce homo! (Glej človek!), kot je naslovil enega svojih obsežnih slikarskih ciklov. »Valentin Oman v eno zna povezati biološko, naravno in duhovno, mitsko. Omanova duhovna in fizična dežela je stičišče različnih kultur. Od tod potuje in se vrača domov. Razume in dopušča raznolikost in drugačnost.«
»Povsod, kjer sem razstavljal – v Slovenj Gradcu, Kopru, Piranu in seveda tu v Kranju – želim pustiti še nekaj svojih sledi tudi potem, ko se razstava zaključi. Tako lahko galerije moja dela lahko vključijo tudi v morebitne skupinske razstave,« o razlogih za donacijo slik pove Valentin Oman: »Galerije in muzeji danes žal nimajo dovolj denarja za odkupe, zato menim, da lahko malo z donacijo podprem kakšno zbirko, hkrati pa slikar lepšega prostora za predstavitev ne more imeti, kot je to v dobri galeriji – in Galerija Prešernovih nagrajencev to zagotovo je.« Umetnik je za tokratno donacijo po občutku izbral dela na papirju iz obdobja zadnjih desetih let ustvarjanja. Iz vsakega cikla je izbral dve ali tri dela v mešani tehniki. Med njimi je tudi nekaj del iz cikla Podoba železa, ki ga tvorijo fotografije, posnete z dvojno ekspozicijo in kasneje umetniško obdelane. Razstavo je z zahvalo umetniku za podarjena dela odprl kranjski župan Matjaž Rakovec, v čigar pisarni sta dve Omanovi deli. »Sliki sta dobili dodaten pomen danes, ko sem spoznal umetnika, ki ju je ustvaril. Vesel sem, da bo ta razstava na ogled dva meseca, tudi v času praznovanja slovenskega kulturnega praznika.«