Čakajo še sredstva za razvoj
Svetniki javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP) so na seji pretekli teden potrdili program dela in finančni načrt za letos.
Bled – Za delovanje zavoda bodo imeli v Triglavskem narodnem parku letos na voljo slabih 2,7 milijona evrov. Ta čas tako še nimajo zagotovljenih sredstev za razvoj in naravovarstvo, za kar po besedah predstavnice za odnose z javnostmi Tine Markun računajo še na dodatnih približno štiristo tisoč evrov. Člani sveta TNP so sprejeli tudi sklep o sklicu foruma zainteresirane javnosti za obravnavo izvajanja načrta upravljanja TNP in spremljanja obiska. Na forumu, ki ga bodo predvidoma sklicali v aprilu, bodo obravnavali dokumente, ki so pomembni za življenje ljudi v parku, in organizacije, ki delujejo v parku.
Na področju varstva narave bodo v zavodu letos nadaljevali in nadgradili sistematično zbiranje, urejanje in vzdrževanja podatkov o stanju prostoživečih vrst in habitatnih tipov ter vplivih človekove dejavnosti nanje. »Zbrani podatki bodo izboljšali poznavanje prostora narodnega parka, kar bo pomembno prispevalo k sprejemanju pravilnih odločitev na področju upravljanja zavarovanega območja in območij Natura 2000 v narodnem parku,« je razložila Tina Markun in dodala, da naj bi država odkupila še dodatna zemljišča na naravovarstveno pomembnih območjih. Obenem bodo na najbolj obremenjenih območjih izvajali neposredni nadzor, tudi letos pa bodo še naprej zagotavljali upravljanje lovišča s posebnim namenom Triglav. Uresničevanje nekaterih načrtovanih nalog temelji na projektnem delu, je pojasnila, zato si bodo prizadevali za kakovostno izvajanje odobrenih projektov.
Z namenom ohranjanja krajinske pestrosti bo zavod TNP v sodelovanju z Zavodom RS za varstvo narave in Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije nadaljeval pripravo strokovnih podlag za krajinsko tipologijo. Na področju kulturne dediščine bo poudarek na svetovanju investitorjem pred gradnjo. Pri razvojnih vsebinah bo zavod aktivno sodeloval z deležniki Biosfernega območja Julijske Alpe in parkovnimi občinami predvsem s podporo pri oblikovanju trajnostnih turističnih produktov, ki so skladni s cilji parka, nadaljevali bodo tudi aktivnosti za spremljanje obiska. Še naprej bodo nudili pomoč posameznikom, kmetijskim gospodarstvom in nevladnim organizacijam pri pripravi novih razvojnih projektov, je razložila Tina Markun.