Čebelarski priročnik za invalide
V čebelarski zvezi so v sodelovanju z zvezo paraplegikov lani postavili učni čebelnjak za invalide, pred kratkim pa so izdali še Čebelarski priročnik za invalide.
Brdo pri Lukovici – V Čebelarski zvezi Slovenije si prizadevajo tudi za vključevanje invalidov v čebelarstvo, pobudo za to je dal čebelar Andrej Sever iz Metlike. Že predlani so z Zvezo paraplegikov Slovenije podpisali listino o skupnem sodelovanju, aprila lani so v bližini Društva paraplegikov Prekmurja in Prlekije v Murski Soboti postavili učni čebelnjak, ki invalidom na invalidskih vozičkih omogoča čebelarjenje, ob koncu lanskega leta pa so izdali še Čebelarski priročnik za invalide, ki so ga v torek tudi javno predstavili. V priročniku predstavljajo možnosti pristopa invalida na vozičku k čebelam, funkcionalne zmožnosti ljudi z okvaro hrbtenjače in pravilno ukrepanje ob piku čebele, izkušnje čebelarjev, ki že več let uspešno čebelarijo in prilagajajo svojo tehnologijo čebelarjenja omejitvam invalidskega vozička, pogoje za postavitev čebelnjaka in vpis v register čebelnjakov, čebelarjeva opravila in najpogostejše bolezni, ki pestijo čebele ... Skupno sodelovanje čebelarske zveze in zveze paraplegikov se z izdajo priročnika še ni končalo, saj že pripravljajo programe za seminarje, na katerih bodo invalide teoretično in praktično izobraževali za čebelarstvo. Usposabljanje bodo vključili v Slovensko čebelarsko akademijo in ga ponudili vsemu svetu.
Kot pojasnjujejo v čebelarski zvezi, tudi naš edinstveni sistem čebelarjenja omogoča invalidom ukvarjanje s čebelarstvom. V Sloveniji čebelarji uporabljajo panje, ki se odpirajo z zadnje strani, s čimer omogočajo odvzemanje posameznega sata oziroma premikanje bremena do teže največ treh kilogramov. Poleg tega so panji nameščeni v čebelnjaku, kar invalidom olajšuje dostop in delo s čebelami, hkrati pa jih tudi bolj ščiti pred vremenskimi vplivi.