Iz zbirke Gorenjskega muzeja

Dediščina za prihodnost

Petinšestdeset let Gorenjskega muzeja (48)

Preteklost povsod pušča sledove. V naravi, naši okolici, pričevanjih, umetniškem ustvarjanju, duhovnem izročilu in običajih, s katerimi smo zrasli. Kakor ni človeka brez spomina in osebne življenjske zgodbe, tudi ni človeške skupnosti kot tudi ne hiše, vasi, mesta, pokrajine brez zgodovine. Naj bomo še tako prepričani, da živimo le danes za jutri, smo ujeti v preteklost, bližnjo in daljno.

Več tisoč let stari posodje in nakit, stare listine in kipi svetnikov, kmečke poslikane skrinje in staro meščansko pohištvo, čudovita ženska in moška oblačila iz vasi in mesta, množica orodij in pripomočkov, brez katerih našim prednamcem ne bi uspelo pridelati vsakdanjega kruha in preživeti, likovne stvaritve mnogih umetnikov, zapuščina, ki spominja na pesnika dr. Franceta Prešerna, na tisoče starih razglednic in fotografij, mnogo izdelkov, ki spominjajo na industrijski razcvet dvajsetega stoletja, plakati, ki so imeli vlogo medija, predmeti, ki opominjajo na krutost vojne. To in še mnogo več najdemo v zakladnici Gorenjskega muzeja, kjer že petinšestdeset let skrbno hranimo, proučujemo in interpretiramo ohranjene sledove preteklosti za čas, ki ga živimo, in za prihodnje rodove.

Izteka se leto, ko smo v Gorenjskem muzeju praznovali petinšestdeseto obletnico ustanovitve, hkrati zaključujemo evropsko leto kulturne dediščine. To leto smo si še posebej prizadevali, da smo opozarjali na dediščinske zgodbe, s katerimi živimo – pa naj bodo to igrače našega otroštva, nakit t. i. kranjske zlate dobe, grad Khislstein, Gaštejski klanec, naš dr. France Prešeren ali sestreljeno ameriško letalo nad Bohinjem. Naše dediščinske zgodbe smo si prizadevali predstaviti celostno, zato smo sodelovali z različnimi institucijami in posamezniki. Želeli smo, da bi skupnost in posamezniki spoznali čim več dediščinskih zgodb, zato smo vas nagovarjali tudi na teh straneh. Svoje mesto mora dobiti dediščina tudi v turizmu, kar za Kranj ostaja poseben izziv.

Naša dediščina nastaja doma in v naših skupnostih, ko se odločimo dragocen predmet, fotografijo, zgodbo, modrost ali hišo, staro tovarno – in še bi lahko naštevali – ohraniti za naše potomce. To je dediščina, s katero živimo in ji pripadamo. Mnogi svojo pripadnost dediščini izkazujete tudi z obiskom razstav in drugih dogodkov, za kar se vam iskreno zahvaljujem. Hvala tudi vsem, ki nas spremljate prek medijev in družbenih omrežij. Posebno zahvalo izrekam Gorenjskemu glasu, ki nas je v letu 2018 »gostil« na svojih straneh. Vsem pa želim vse dobro v prihajajočem letu z željo, da se srečamo v Gorenjskem muzeju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / četrtek, 2. januar 2014 / 11:15

Tinka Teržan generalna sekretarka

Ljubljana – Vlada je sprejela sklep, da bo od 1. januarja naprej Tinka Teržan generalna sekretarka na Ministrstvu za pravosodje. Teržanova, doma iz Škofje Loke, je bila doslej vršilka dolžnosti na...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 13. februar 2021 / 19:10

Mladim zdravnikom daje svoj čas

Tjašo Schwarzbartl iz Domžal, ki je kot družinska zdravnica zaposlena v Zdravstvenem domu dr. Julija Polca Kamnik, so mladi zdravniki specializanti v anonimni anketi ocenili kot odlično mentorico.

Kultura / sobota, 13. februar 2021 / 19:07

Valentin v mehurčku

Operni pevec Anton Habjan je z glasbenimi gosti za splet posnel koncertni večer ljubezenskih pesmi z naslovom Valentin v mehurčku.

Gospodarstvo / sobota, 13. februar 2021 / 19:04

Davčni obračun

Davčni zavezanci morajo do 1. marca vložiti napovedi za odmero dohodnine od dohodkov iz kapitala, iz oddajanja premoženja v najem ter od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov.

Rekreacija / sobota, 13. februar 2021 / 19:03

Tekaški izziv ob stoletnici državnega prvenstva

Pred stotimi leti je bilo v Bohinju prvo zimsko državno prvenstvo.

Škofja Loka / sobota, 13. februar 2021 / 19:00

Smučišču pomoč po pravilu »de minimis«

Škofja Loka – Občinski svet v Škofji Loki je potrdil dodelitev pomoči po pravilu »de minimis« za žičniško dejavnost za leto 2021 in 2022. Pomoč za razvoj žičniške dejavnosti se dodeljuje v obliki n...