V Šenčurju danes odpirajo kliniko
V poslovni coni v Šenčurju danes popoldne odpira vrata klinika Fabjan, kjer bo v prihodnje delovalo okoli trideset zdravnikov različnih dejavnosti.
Klinika Fabjan obravnava okoli deset tisoč pacientov letno in opravi več kot tristo posegov na dojkah. V novih prostorih v poslovni coni Šenčur bodo poleg plastičnih kirurgov delali tudi urologi, dermatologi, ginekologi, anesteziolog, zobozdravnik.
Šenčur – Ustanovitelji klinike so člani družinskega podjetja, ki v Kranju in še na nekaterih lokacijah v Sloveniji in tujini delujejo pod imenom Estetika Fabjan in izvajajo posege na področju plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije. Marjana Fabjana, dr. med., smo pred današnjim odprtjem klinike, v kateri bo poleg plastičnih kirurgov delalo še več zdravnikov z različnih področij, vprašali o namenu širitve njihove dejavnosti.
Razlog za odprtje nove klinike ni zgolj dejstvo, da prostori v Kranju niso več zadoščali potrebam in razvoju dejavnosti, temveč tudi potreba po različnih zdravstvenih dejavnostih na Gorenjskem. »Izhajali smo iz tega, kaj Gorenjska kot regija z okoli dvesto tisoč prebivalci potrebuje in kje na zdravstvenem področju vidimo primanjkljaj. Sami ponujamo področje plastične kirurgije, suficit pa opažamo pri urologiji, dermatologiji, pri ultrazvoku ...« navaja Marjan Fabjan.
Med zdravniki, ki bodo v kliniki Fabjan nudili svoje storitve, je poleg omenjenih več kirurgov, ginekologi, zobozdravnik, anesteziolog. Fabjan zdaj svojo dejavnost izvaja v Kranju, Ankaranu, Ljubljani, Novi Gorici in od lani tudi v Stuttgartu. Kranjsko lokacijo nadomeščajo s Šenčurjem, in sicer po besedah Marjana Fabjana na širšem kranjskem območju ostajajo zaradi koncesije, ki je podeljena za to območje.
Družinska klinika Fabjan ima domala 25-letno tradicijo, s širjenjem in združitvijo več medicinskih storitev na novi lokaciji v Šenčurju pa bo njihova ponudba še obogatena.
»Prednost manjše zasebne klinike je odnos do pacientov, ki jih obravnavamo kot osebnosti, in ne kot številke,« o novi kliniki razmišlja Marjan Fabjan.
Ko je Marjan Fabjan pred skoraj četrt stoletja kot prvi plastični kirurg s koncesijo v Sloveniji začenjal kot najemnik v kranjski porodnišnici, je bil deležen precej nezaupanja. »Ko sem takrat oral ledino, še ni bilo primera, da bi javni zavod in zasebnik delala pod isto streho. Danes je to nekaj običajnega. Takrat smo se iz porodnišnice kmalu preselili v stavbo na Gosposvetski cesti v Kranju, od koder se bomo zdaj izselili, ker prostori ne zadoščajo našemu sedanjemu razvoju. Leta 2005 smo z dejavnostjo začeli v Ankaranu, leta 2012 v Ljubljani, 2015 v Novi Gorici in lani v Stuttgartu, tako da smo zdaj tudi na evropskem, celo na svetovnem zemljevidu,« razvoj klinike opiše sogovornik. Takrat je začel z majhno ekipo, ki pa je bila, zanimivo, kot kirurški tim več let celo model osnovne celice za zavarovalnico.
Tudi danes še dela na koncesijo. Vprašamo ga, kakšno je razmerje za koncesijske paciente in kolikšen je namenjen samoplačnikom. »Pri tem se mogoče nekoliko razlikujemo od drugih zdravstvenih dejavnosti, kjer opravijo del programa za zavarovanje, če želijo pacienti skrajšati čas čakanja, pa pridejo na vrsto kot samoplačniki. Pri nas približno četrtino dela opravimo na koncesijo, medtem ko je estetska kirurgija plačljiva, razen redkih primerov z zdravstveno indikacijo,« pojasni Marjan Fabjan. Poseg, ki opraviči plačilo zdravstvene zavarovalnice, je denimo zmanjšanje dojk, če so te težke več kot kilogram, ali pa operacija povešenih vek, če te pacientu zapirajo vidno polje. Posegi na dojkah so tudi njihova najpogostejša storitev. Kot je zabeleženo na njihovi spletni strani, jih opravijo več kot tristo na leto.
Klinika estetske kirurgije, kjer dela vsa družina Fabjan (poleg Marjana Fabjana zdravniško ekipo sestavljajo žena Zora, sin Matic, hči Živa in Amadej Lah, sin Gašper Fabjan je direktor podjetja), uspešno dela tudi v tujini. »Prava prodornost se pokaže, ko uspeš na tujem tržišču. Lahko rečem, da smo v tujini uspešni in da smo že v Sloveniji veliko delali za tuje tržišče, še preden smo imeli sedež tudi v Stuttgartu. V Ankaranu, kjer delamo od leta 2005, nam je zaradi bližine Italije tuji trg bližji in lahko ocenim, da tam obravnavamo kar okoli osemdeset odstotkov pacientov iz tujine, celo iz Kitajske in Koreje. Lahko rečem, da se kot zasebna dejavnost ne kosamo le za dvomilijonsko slovensko tržišče,« razloži Marjan Fabjan. Ocenjuje, da naložba v kliniko v Šenčurju znaša približno poldrugi milijon evrov. Tam bo delalo okoli trideset zdravnikov različnih profilov, nekateri zaposleni, nekateri samostojni ponudniki storitev, kakor bodo po besedah sogovornika narekovali povpraševanje in potrebe tržišča.