Ženska tudi na čelu policije
Dva tedna za tem, ko je vodenje Slovenske vojske prevzela generalmajorka Alenka Ermenc, je vajeti slovenske policije prevzela Tatjana Bobnar.
Ljubljana – Potem ko je vlada v torek na dopisni seji Tatjano Bobnar imenovala na mesto generalne direktorice policije s petletnim mandatom, so ji v sredo na tradicionalnem prednovoletnem sprejemu vodstvenih delavcev policije v Tacnu predali tudi znak generalnega direktorja policije. Slovesnosti sta se udeležila tudi predsednik vlade Marjan Šarec in notranji minister Boštjan Poklukar, ki je vladi tudi predlagal imenovanje Bobnarjeve na položaj prve policistke v državi. Devetinštiridesetletna Bobnarjeva, ki je kariero v policiji začela kot kriminalistka, je sicer po razrešitvi prejšnjega generalnega direktorja policije Simona Veličkega od 5. oktobra začasno že vodila policijo, pred tem pa je bila dobrih devet let namestnica skupno štirim generalnim direktorjem policije.
Minister Poklukar je ob tej priložnosti dejal, da od Bobnarjeve pričakuje, da bo slovenska policija še naprej suvereno opravljala svoje poslanstvo na visoki ravni. »Predvsem pa želim, da se z ekipo posveti izdelavi kariernega sistema za policiste in policistke, modernizaciji policije in razvoju policijske stroke. Želim ji, da bi bila pri svojem delu uspešna in pri tem ima vso mojo podporo. Kot minister za notranje zadeve trdno stojim za policijo, za delom policistk in policistov – in vam tudi popolnoma zaupam. Zaupam v to, da delate zakonito, strokovno in v skladu s svojimi pooblastili. Kot minister in kot državljan,« je povedal Poklukar.
Premier Marjan Šarec pa je poudaril, da funkcija na čelu policije zahteva celega človeka, veliko potrpljenja, vzdržljivosti in trdnosti, te vrline pa zaznamujejo tudi Bobnarjevo, ki tudi ve, da so vsi na svojih funkcijah zato, da služijo domovini ter državljankam in državljanom zagotavljajo varnost. Dodal je, da ima slovenska policija veliko in pomembno nalogo, saj je del obrambno-varnostnega sistema, varuje državljanke in državljane, jim služi ter jim pomaga, česar se mnogi po njegovem mnenju premalo zavedajo.
Bobnarjeva je po lastnih besedah položaj generalne direktorice policije sprejela z globokim občutkom odgovornosti tako do več kot osem tisoč zaposlenih v policiji kot tudi do vseh prebivalcev države. »Ob negotovosti, ki jo prinaša prihodnost, me pomirja zavedanje, da imam ob sebi sposobne, odgovorne in zaupanja vredne sodelavce,« je dejala in poudarila, da je Slovenija še vedno ena najvarnejših držav na svetu, kar pa se prevečkrat razume kot nekaj samoumevnega. Poudarila je, da »pri nas ni Divjega zahoda, čeprav bi nekateri radi ustvarjali tak vtis«, za kar lahko velik del zaslug pripišemo prav prizadevnemu delu policistov in kriminalistov, ki kljub večletni kadrovski podhranjenosti vestno, zakonito in strokovno opravljajo svoje delo. Dejala je tudi, da odločno podpira prizadevanja policijskih sindikatov za izboljšanje vrednotenja dela policistk in policistov.