Đurić športnik invalid leta
Razglasili so najboljše slovenske športnike leta 2018 med invalidi. Športnika leta sta Tanja Glušič in Darko Đurić, ekipa leta pa ekipa gluhih kegljačev.
Ljubljana – Na slavnostni prireditvi v Ljubljani so se v torek zbrali slovenski športniki invalidi. Zveza za šport invalidov Slovenije – paraolimpijski komite (ZŠIS-POK) je razglasila najboljše v letu 2018.
Športnik leta med invalidi je postal Gorenjec Darko Đurić. To je njegov drugi tovrstni naziv. Prvega je prejel leta 2013. Letos je blestel na evropskem prvenstvu v plavanju, kjer je osvojil zlato medaljo na petdeset metrov prosto in bronasto na dvesto metrov prosto. »Naziv športnika leta je čast, potrditev dobrega dela iz preteklosti. Biti najboljši med sebi enakimi nekaj pomeni in je motivacija za naprej. Dokazal sem, da sem spodoben dosegati vrhunske rezultate, in želim si, da bi jih še naprej,« so besede Darka Đurića, ki se je v želji po čim boljšem napredku podal na Nizozemsko: »Pride obdobje, ko potrebuješ spremembo. Odšel sem na Nizozemsko, kjer sem lahko treniral z vrhunsko ekipo. To mi je zelo koristilo, kar so pokazali tudi rezultati.« Đurić je poleg naziva športnika leta med invalidi dobil še posebno priznanje za svetovni rekord v plavanju na petdeset metrov delfin, ki ga je dosegel že konec lanskega leta. Športnica leta med invalidi je prvič postala plezalka Tanja Glušič, ki je bila tretja na svetovnem prvenstvu v paraplezanju Avstriji. Za najboljšo ekipo so bili razglašeni gluhi kegljači Tomaž Klemen, Dragutin Draganjac, Aleš Peperko, Esad Hadžiagić in Robert Marolt, ki so nagrado dobili za prvo mesto na evropskem prvenstvu. Gorenjski alpski smučar Jernej Slivnik je prejel priznanje za mladega športnika leta. Na zimskih paraolimpijskih igrah v Pjongčangu je osvojil 12. mesto. Mlada športnica leta pa je atletinja Iris Breganski, ki je na mladinskem evropskem prvenstvu v Bolgariji osvojila tri medalje.
Zveza je najboljšim športnikom podelila tudi priznanja v obliki bronastih in srebrnih znakov, ki jih prejmejo uspešni udeleženci največjih mednarodnih tekmovanj. »Z letom 2018 moramo biti zadovoljni. Naši športniki so bili evropski prvaki, dosegli smo svetovni rekord. Naša zveza je bila prireditelj doslej največjega športnega tekmovanja – svetovnega prvenstvena v namiznem tenisu. Veseli smo tudi, da smo pognali program Postani športnik, ki nagovarja invalide, da se posvetijo športni vadbi. V letu, ki prihaja, nas čakajo še zimske igre gluhih in igre specialne olimpijade,« pa je pogled nazaj in tudi naprej usmeril predsednik zveze Damijan Lazar.