Dobro ali slabo

Večkrat smo že pisali o t. i. medgeneracijskih prenosih. Govorimo o prenosu raznih psihičnih vsebin iz generacije v generacijo. Za preprosto razumevanje tega mehanizma ni tako pomembno, kako to deluje, bolj je pomembno, da danes to vemo in znanost to zna tudi dokazati. Pomembno je zavedanje, da smo vsi podvrženi tem psihičnim zakonitostim. Srečujem veliko ljudi, ki se jim je življenje zapletlo preko razumnih meja. Pogosta je pripomba: »Zakaj se mi to dogaja, saj nisem slab človek in nisem nikomur storil nič žalega.«

Torej, kaj se prenaša iz roda v rod? Trpljenje in veselje. Nad veseljem se ne pritožujemo, razen da ga je premalo. Na našo nesrečo nismo upravičeni do večjih količin sreče, dokler se ne soočimo s trpljenjem. Tega odrivamo vse življenje. Želimo poudariti, da sta trpljenje in veselje celota. V naši moči je zmanjševati trpljenje in povečevati veselje. Ta moč nam je bila dana ob rojstvu in jo lahko uporabimo, ko odrastemo in prevzamemo odgovornost zase. Ne glede na to, da se to trpljenje vali iz roda v rod, se mi vedemo, kot da to ne obstaja: naši pradedje so umirali na ruski, soški, španski, afriški … fronti in se soočali z največjimi možnimi strahovi in grozotami. Doma so jih čakale žene v strahu, kaj bo. Otroci so več let odraščali brez očeta – to je za otroka vedno šok in žalost. V vojnih časih si ne moremo predstavljati, koliko žensk in otrok je bilo posiljenih. Danes zagotovo vemo, da spolni zločini uničijo življenje, še posebno, če je bilo to v otroštvu. Spolne zlorabe vedno opustošijo, uničijo človeka in ga preplavijo s sramom, gnusom in ponižanjem. Milena Miklavčič piše, koliko je bilo teh grozodejstev po naših vaseh. Danes vemo, kako zelo je škodljiv tepež za otroke, včasih so jih pa pretepali brez slabe vesti. Danes si še težko priznamo, da otroci ločenih staršev vedno trpijo, ker se ati in mami nimata več rada. Vsaj za današnji čas lahko zapišemo, da večina našega trpljenja izvira iz nehumanih, nečloveških, zlorabljajočih, nespoštljivih, nedopustnih odnosov in naših nesprejemljivih dejanj do sebe in drug do drugega: v zakonih, v družinah, v podjetjih. Te kepe ali ti čustveni baloni se iz roda v rod pretakajo in mečejo ta človeška bitja drugega proti drugemu. Res je, da se to dogaja na podzavestnem nivoju, še bolj je pa res, da zelo zavestno trpimo, kar se odraža na naših nesrečnih življenjih. Dodatna resnica je, da bomo naredili vse in se izogibali notranjemu, psihičnemu, čustvenemu trpljenju.

Koristilo nam bo, ko se bomo začeli spraševati, kje je trpljenje vstopilo v naš rod, v naš družinski sistem. Kot odrasli ljudje moramo sprejeti odgovornost zase in za potomce: naša dobra dela se bodo množila in valila naprej, naša slaba dela bodo dušila naše otroke, vnuke … Izbiramo sami.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 27. december 2006 / 06:00

Jaslice, ki so kot gledališče

Tekčeve jaslice v Tržiču obiščejo od božiča do svečnice mnogi Slovenci in tujci. Na ogled je več kot dvesto figuric.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 14. december 2018 / 07:00

Ustavna obtožba čaka

V poslanskih skupinah SDS, NSi in SNS bodo še počakali z vložitvijo ustavne obtožbe premierja Marjana Šarca zaradi neuresničitve ustavne odločbe glede financiranja zasebnega šolstva.

Razvedrilo / petek, 14. december 2018 / 15:46

Ženski večer

V Elanovi prodajalni v Begunjah so pripravili poseben dogodek, namenjen nežnejšemu spolu; Helena Blagne pa je konec tedna razprodala ljubljansko Halo Tivoli.

Rekreacija / petek, 14. december 2018 / 15:41

Pogled v Sveto deželo

Stari tabor (603 n. m.) – Hrib s skromno višino pohodniku ponudi precej: v jesenskih dneh škrlatne barve čudovitega ruja, malce adrenalina pod vrhom, čudovit razgled ter pogled v Sveto deželo. Mi ne v...

Zanimivosti / petek, 14. december 2018 / 15:31

Polikarp Brolih - jubilant z Brezij

Frančiškanski pater Polikarp Brolih, rojen na Zgornji Beli v preddvorski občini, je bil star 95 let.

GG Plus / petek, 14. december 2018 / 15:06

Cankarjeve ženske: od matere Neže do nesojene žene Milene

Po eni strani soglašamo, da je Ivan Cankar ustvaril največji opus v zgodovini slovenske literature, tako po obsegu kot po dosegu. Po drugi pa ni ustvaril tistega, kar je prva naloga večine moških – ni...