Poročilo jih je negativno presenetilo
Računsko sodišče je revidiralo pravilnost poslovanja Varstveno-delovnega centra Kranj v letu 2016 in izdalo negativno mnenje, čemur se odgovorni v zavodu čudijo, saj so prepričani, da so v postopku revizije pojasnili vsak porabljeni evro.
Kranj – Prejšnji teden je računsko sodišče izreklo negativno mnenje o pravilnosti poslovanja Varstveno-delovnega centra (VDC) Kranj v letu 2016 ter ugotovilo, da je z izplačilom nagrad spremljevalcem v okviru izvedbe prostočasnih aktivnosti kot nadurnega dela v skupnem znesku 4.166 evrov ravnal v nasprotju z Zakonom o delovnih razmerjih. V nasprotju s predpisi je direktorici obračunal in izplačal trideset ur dela čez polni delovni čas v skupnem znesku 685 evrov in kupil vinjeto za osebno vozilo, zaposleni pa izplačal 574 evrov preveč povračil stroškov prevoza na delo in z dela. Pri nakupu blaga, materiala, storitev in osnovnih sredstev v skupnem znesku 182.328 evrov je ravnal v nasprotju s predpisi o javnem naročanju in notranjimi akti ter v neskladju s pogodbo. Po uveljavitvi Zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela za leto 2016 in drugih ukrepih v javnem sektorju ni preveril, ali je namen, za katerega je sklenil podjemno pogodbo, skladen z nameni in cilji tega zakona, ter uskladitve ni opravil niti ni pogodbe preklical, čeprav mu je določilo VII. točke pogodbe to omogočalo. Zavod popisa sredstev ni izvedel v skladu s 36. členom Zakona o računovodstvu in pri evidentiranju računalniške in programske opreme v register osnovnih sredstev ni ravnal v skladu s Pravilnikom o načinu in stopnjah odpisa neopredmetenih sredstev in opredmetenih osnovnih sredstev, za izvajanje dejavnosti oddaje telovadnice v najem pa ni imel podlage v aktu o ustanovitvi. Računsko sodišče je od zavoda zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora izkazati popravljalne ukrepe za odpravo ugotovljenih nepravilnosti, ter podalo priporočilo za izboljšanje poslovanja.
Večino kršitev so že odpravili
»Nad povzetkom poročila smo negativno presenečeni, saj ne odraža celote očitanih kršitev, ki smo jih, kljub nestrinjanju z nekaterimi v večini odpravili že med postopkom. Ni razvidno, da se večina očitkov o postopkih javnega naročanja nanaša na kršitve internih navodil zavoda, s katerim smo se zavezali strožjim kriterijem, kot jih določa zakon. Kako kompleksni in zapleteni so ti postopki, kaže tudi to, da so bile kršitve ugotovljene tudi pri izbiri izvajalca prevozov uporabnikov, kjer je postopek za nas izpeljala odvetniška družba,« pravi direktorica VDC Kranj Mirjana Česen in pojasnjuje, da se je obseg poslovanja zavoda v zadnjih letih občutno povečal, zaposlitve ustrezno usposobljenega kadra pa takratni varčevalni ukrepi niso dopuščali. Nagrade spremljevalcem so plačilo za nujno, stalno prisotnost zaposlenih v večdnevnih programih, ki so za osebe s posebnimi potrebami izredno dragocene. Zaradi zakonodajne omejitve nadur in sistemske neurejenosti takšnih izjem je bilo izplačilo teh nadur opredeljeno kot kršitev. Očitano plačilo trideset nadur direktorici v celotnem letu je le minimalni del dejansko opravljenih, vinjeta pa se nanaša na vozilo, ki ga že leta uporablja pretežno v službene namene. »Nekorekten je zapis o preveč izplačanih stroških prevoza, saj se ne nanaša na direktorico. Podjemna pogodba je bila sklenjena z namenom odgovornega ravnanja z državnim premoženjem. Sredstva iz oddaje telovadnice smo v celoti namenili za njeno vzdrževanje in plačilo koordinatorja iz sporne pogodbe,« tudi pravi Česnova in zaključuje: »Že med revizijo smo pojasnili vsak porabljeni proračunski evro. Z veliko družbeno odgovornostjo pri delovanju ves čas zasledujemo cilje gospodarnega ravnanja. Žal nam je, da nas zasledovanje teh ciljev v luči togega sistema meče v isti koš s tistimi, pri katerih nepojasnjeno izginjajo proračunski milijoni.«