Aktivnosti na snegu
Sneg pričara čarobno zimsko vzdušje; nekateri ga komaj čakate, drugi pa si želite, da ga sploh ne bi bilo. Tudi v snežnih razmerah so možne številne aktivnosti v naravi. Mogoče je čas, da preizkusite kakšno novo in boste zaradi nje vzljubili tudi zimo in sneg.
Smučanje je običajno prva asociacija, ko pomislimo na športe na snegu, in tudi zelo priljubljena zimska aktivnost. Pomembno je, da se na smučanje odpravimo ustrezno fizično pripravljeni, za kar poskrbimo že pred smučarsko sezono (vadba vzdržljivosti, moči, ravnotežja …). Poleg tega pa moramo poskrbeti tudi za varnost, ki jo zagotovimo z ustrezno opremo in izbiro terenov, ki so primerni naši stopnji pripravljenosti. Starejšim, ki smučanja niso vešči, svetujem, naj se raje lotijo teka na smučeh.
Tek na smučeh je primeren za vsakogar, je zelo lep vzdržljivostni šport, ki poteka v prelepi zimski naravi in vključuje celotno telo. Lahko se ga lotite tudi v starejših letih. Dandanes je organiziranih veliko začetnih in nadaljevalnih tečajev, ki se jih lahko udeležite in se naučite tehnike do te mere, da se lahko sami odpravite v naravo na tek. Oprema je relativno poceni. Potrebujete smuči, palice in čevlje, oblačila lahko uporabite tista, ki jih imate tudi za druge zimske aktivnosti.
Izbirate lahko med klasično (tek v smučini) in drsalno tehniko, zato morate kupiti tudi ustrezno opremo (obstajajo tudi kombinirane smuči – za obe tehniki). Za začetnike je primernejša hoja in kasneje tek v smučini – klasična tehnika, drsalna tehnika pa je nadgradnja, ki nam omogoča še hitrejši tek. Če je v dolini dovolj snega, naredijo tekaške proge po vseh bližnjih poljih, drugače pa se na tek lahko podate v Rateče, na Jezersko, Pokljuko (manj primerno za začetnike), v Bodental, Bohinjsko Bistrico in si zraven naredite še krajši izlet. Urejena proga, kjer je možna tudi večerna uporaba ob reflektorjih, je v Preski pri Medvodah. Tek na smučeh vam zelo priporočam!
Zimsko pohodništvo ima tudi poseben čar. V visokogorje naj se pozimi odpravijo le izkušeni gorniki, sredogorje pa je primerno za vsakogar, poskrbeti morate le za ustrezno opremo: dovolj topla oblačila, rokavice, kapo, sončna očala (v primeru lepega vremena), zimsko obutev, palice, ki hojo v snegu precej olajšajo, gamaše, ki poskrbijo, da naše hlače in čevlji od zunaj ostanejo suhi, ter dereze, ki preprečujejo drsenje po zdrsanih ali poledenelih površinah. Preden se odpravite na turo, se pozanimajte o primernem vremenu in varnostnih razmerah na poti, sicer pa so vrhovi pozimi dobro obiskani, poti uhojene, vzponi pa lahko še veliko lepši kot poleti. Pohod lahko naredite s celo družino in ga popestrite s sankanjem navzdol (seveda po terenih, ki so za to primerni).
Sedaj pa čakamo samo še sneg.