Imena Peko ne smejo uporabljati
Zadruga Peko kooperativa ne sme uporabljati imena blagovne znamke Peko, je odločilo sodišče. Zadruga pa se sklicuje na sodno zmoto.
Tržič – Stečajna upraviteljica Peka Tadeja Tamše je sprožila postopke za sodno varstvo uporabe imena blagovne znamke Peko, ki jo je po Pekovem stečaju začela uporabljati novoustanovljena zadruga Peko kooperativa. Tamšetova je leta 2016 pojasnila, da je Peko zaščitena blagovna znamka, registrirana pri Uradu za varstvo intelektualne lastnine že od leta 1964, ki je v izključni lasti družbe Peko v stečaju. V zadrugi Peko kooperativa so pojasnili, da so ime uspešno registrirali na Okrožnem sodišču v Kranju. Januarja letos smo poročali, da je v zvezi z uporabo blagovne znamke Okrožno sodišče v Ljubljani prepovedalo zadružnemu podjetju uporabo imena blagovne znamke, Peko kooperativa se je na odločitev pritožila na Višje sodišče v Ljubljani, a je to zdaj potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča. Kot je povedala začasna predsednica Okrožnega sodišča v Kranju Janja Roblek, je sodišče sprejelo sporno odločitev po preverjanju predlaganega imena zadruge. »Firma družbe se mora jasno razlikovati od firm vseh drugih družb, zato se v registru podjetij vedno preveri ime predlagane firme; mora se upoštevati načelo izključnosti. Ustanovitelj lahko torej že sam pred postopkom registracije podjetja in v tem primeru tudi zadruge preveri v registru podjetij, ali je že vpisano podjetje s podobnim ali celo istim imenom.« Kot je pojasnila Roblekova, je sodišče opravilo preizkus, kot mu ga nalaga zakon o gospodarskih družbah, ne more pa presojati vseh možnih pojavnih oblik sorodnosti in s tem zamenljivosti firm družbe s firmo druge družbe. Po njenih besedah je bila opravljena tudi kontrola v t. i. aplikaciji PRS/GD, ki ni pokazala poleg besede Peko tudi vseh ostalih besed, ki so sestavljale ime nove zadruge, in se je zato po mnenju samostojne sodniške pomočnice lahko štelo, da se je predlagana firma te zadruge dovolj razlikovala od firme tovarne v Tržiču.
Iz sklepa Višjega sodišča izhaja, da je zadruga dolžna plačati pritožniku skoraj deset tisoč evrov. Andreja Repše, v. d. predsednice Peko koooperativa, je sporočila, da so bile vse njihove aktivnosti usmerjene v en sam cilj: da Peko ne konča na smetišču zgodovine. In dodala: »Pozvali smo Okrožno sodišče v Kranju, ki nas je po sodni zmoti vpisalo pravnomočno v sodni register, da poravna vso nastalo poslovno škodo in stroške dela prostovoljcev dveh let in vse ostalo, kar smo porabili – dokumentirano s fakturami sredstev za razvoj izdelkov, nabave materialov in promocije Peko kooperative kot blagovne znamke. Sporočili smo jim tudi, naj Peko kooperativo izbrišejo iz sodnega registra.«