Pred vrati je knjižni sejem
Slovenski knjižni sejem vabi z novimi knjižnimi izdajami v Cankarjev dom naslednji teden med 20. in 25. novembrom. Tokrat že štiriintridesetič.
Ljubljana – Sejem obljublja knjige, srečanja z literati in okoli tristo dogodkov v izjemno raznolikem programu od jutranjih ur do večera, ki se v petek in soboto raztegne celo do 22. ure.
Cicifest bo ponudil vsebine za najmlajše – od opere, baleta, rock akademije do čarodeja in ustvarjanja; Najs(t) je za mlade, ki jim ni vseeno, kam gre svet in mi z njim, in se ne zadovoljijo s površnimi vsebinami. Na eminentnem Pisateljskem odru se boste lahko srečali z Nino Dragičević, ki bo vodila serijo pogovorov Čez meje, Vladom Kreslinom, Zoranom Pevcem, Barbaro Skubic in mnogimi gosti. V Debatni kavarni se bodo izmenjevala in kresala mnenja, se skozi knjižne oči odpirale aktualne družbene teme. Strokovno bo naravnana Založniška akademija, ki bo skušala odgovoriti, kako najstnike spodbujati k branju knjižnih vsebin, kako vrednotiti mladinsko književnost ter ali v mladinski književnosti obstajajo primerne in neprimerne teme. Kulinartfest kuha literaturo, Forum v eter spravlja knjižne novosti, Ilustratorski kot bo skrbel za pristen stik s podobami naših najljubših izdaj in njihovimi snovalci. Mesto v gosteh je letos Postojna, država v fokusu pa Madžarska, ki poleg avtorjev pripravlja presenečenja s koncerti Hot Jazz Banda, triom Cimbioza z Miklósom Lukácsom ter filmskimi večeri, posvečenimi kriminalkam (Budimpešta noir, Mesar, vlačuga in enooki moški, Pošast iz Martfűja) ter mladinski film Dečki Pavlove ulice. Častni gost sejma bo madžarski literat Péter Nádas, sejem pa bo odprla Svetlana Makarovič.
Ženska, ki se je zaletela v vrata
Toliko na kratko o tem, kaj vse prinaša letošnji, že 34. Slovenski knjižni sejem, mimogrede pa naj omenimo še srečanje z gostujočim tujim pisateljem Roddyjem Doylom v Škofji Loki, in sicer že 21. novembra ob 17.30 v Sokolskem domu.
Roddy Doyle je irski avtor, rojen v Dublinu, kjer živi in ustvarja še danes. Maja je dopolnil šestdeset let.
V Dublinu se dogajajo mnoga njegova dela, ki največkrat pripovedujejo zgodbe o prigodah, stiskah in radostih povsem običajnih ljudi. S svojo neposrednostjo, posluhom za pogovorni jezik in humorjem nadvse uspešno prečijo jezikovne in kulturne meje, zato je Doyle eden najbolj znanih in prevajanih sodobnih irskih piscev.
Je avtor romanov, kratkih zgodb za odrasle, mladino in otroke, piše pa tudi drame in filmske scenarije. Za svoja dela je prejel številne ugledne nagrade, pri nas pa ga poznamo po romanih, ki ju je tako kot Super! prevedla Tina Mahkota: Paddy Clarke, ha ha ha in Ženska, ki se je zaletela v vrata.
Dogodek bo gostil avtorja in prevajalko, beseda pa bo tekla predvsem o že omenjenem mladinskem romanu Super!. Dotaknili pa se bodo seveda tudi drugih tematik, ki se jih Roddy Doyle loteva v svojih delih.