Direktorica Gorenjskega muzeja mag. Marjana Žibert, dr. Veronika Pflaum in Dušan Grobovšek ob maketi gradu Khislstein, ki pritegne tudi najmlajše obiskovalce razstave / Foto: Tina Dokl

Grad in zgodbe rodbine Khisl

V Gorenjskem muzeju so odprli letošnjo osrednjo muzejsko razstavo z naslovom Grad Khislstein in zgodbe rodbine Khisl. V letu evropske kulturne dediščine in ob 65-letnici delovanja Gorenjskega muzeja mineva tudi 440 let, odkar je Janez Khisl leta 1578 z vladarjevim dovoljenjem grad v Kranju poimenoval s svojim poplemenitenim imenom Khislstein.

Vsebino razstave sta najprej na tiskovni konferenci potem pa še ob odprtju razstave predstavili njeni avtorici in vodji projekta direktorica muzeja mag. Marjana Žibert in dr. Veronika Pflaum, ki je na kratko predstavila tudi katalog, ki je izšel ob razstavi, prisoten pa je bil tudi avtor prostorske zasnove in oblikovalec razstave Dušan Grobovšek. Razstava bo na ogled v gradu Khislstein, ki po omenjeni rodbini tudi nosi ime, in sicer vse do konca septembra prihodnjega leta.

Rodbina Khisl je verjetno prišla na Kranjsko iz Bavarske ali širšega nemškega prostora. Prvi predstavnik rodbine na Slovenskem je bil Vid Khisl, ki je bil trgovec in meščan v Ljubljani ter je leta 1537 postal tudi ljubljanski župan. Zadnji potomci rodbine so na Slovenskem živeli še v sredini 18. stoletja.

V glasbenem delu, ki je pospremil tokratno odprtje, so prisotni lahko prisluhnili članoma slovenskega ansambla za staro glasbo Musica cubicularis Domnu Marinčiču (viola da gamba) in Tomažu Sevšeku (virginal). Izvajala sta lastne priredbe glasbe, ki jo je renesančni lutnjist Giacomo Gorzanis posvetil prav Janezu in Juriju Khislu.

»V Gorenjskem muzeju ob zaključku evropskega leta kulturne dediščine, ob 65. obletnici ustanovitve Gorenjskega muzeja in ob 440. obletnici poimenovanja gradu v Kranju po rodbini Khisl namenjamo pozornost našemu gradu Khislstein, ki je osrednje razstavišče Gorenjskega muzeja in osrednji spomenik kulturne dediščine v Kranju, ki še vedno mnogim obiskovalcem mesta ostaja skrit oziroma ga širša javnost bolj malo pozna. Zato smo se v Gorenjskem muzeju odločili, da osrednjo pozornost v letu 2018 namenimo predstavitvi dediščinskih zgodb gradu Khislstein in rodbine Khisl, ki je imela posesti v mnogih krajih na Kranjskem in Štajerskem, vpeta pa je bila tudi v gospodarska, politična in socialna dogajanja 16. stoletja,« pove direktorica Gorenjskega muzeja mag. Marjana Žibert in nadaljuje, da so snovalci leta evropske kulturne dediščine zapisali, da morajo ljudje spoznati svojo kulturno dediščino, zgodovino in vrednote, ki so zaznamovale preteklost, ter poudari, da mora svoje mesto dobiti dediščina tudi v turizmu, kar je za Kranj še vedno poseben izziv. »Mnogo dediščinskih območij, med njimi tudi stara mestna jedra, potrebujejo nove vsebine in nove interpretacije, da bi jih lahko ohranili in pritegnili čim širši krog obiskovalcev. Razstava in katalog o gradu Khislstein in rodbini Khisl sta namenjena prav temu. Nastala sta v sodelovanju z institucijami in strokovnjaki iz Slovenije in tujine. Razstava vsebuje pet tematskih sklopov oziroma zgodb, ki predstavljajo v prvi sobi rodbino Khisl, potem gospodarske dejavnosti rodbine, bili so tudi protestanti in meceni, podpirali so glasbeno umetnost; posebna soba pa je namenjena našemu gradu Khislstein in novim arheološkim odkritjem, lončevini iz 16., delno 17. stoletja, ki je tokrat tudi prvič predstavljena.«

V letu 2019 v okviru razstave v Gorenjskem muzeju pripravljajo tudi dva koncerta renesančne glasbe oziroma glasbe, ki so ju ustvarili skladatelji, katerih mecen je bila družina Khisl. Prvi koncert bo 9. aprila 2019, drugi pa na Poletni muzejski noči 2019.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 17. maj 2016 / 10:42

Gasilci so se urili za notranje požare

Prejšnji konec tedna se je 56 gasilcev, operativcev iz osmih gasilskih društev v občini Škofja Loka, usposabljalo v taktičnih postopkih ob notranjih požarih.

Objavljeno na isti dan


Mengeš / sreda, 23. avgust 2017 / 23:03

O mengeški prafari

Mengeš – V soboto je Turistično društvo Mengeš pri lovski koči v Mengšu organiziralo peto prireditev Mengeš iz preteklosti, v sedanjost in za prihodnost. Tokrat so se lotili zgodovine prafare Menge...

Rekreacija / sreda, 23. avgust 2017 / 23:02

S sankami na koleščkih

V Kavčkah je potekala mednarodna tekma v sankanju na koleščkih.

Razvedrilo / sreda, 23. avgust 2017 / 23:01

Etno rock festival

Domžale – V petek, 25. avgusta, in v soboto, 26. avgusta, bo na glavni ploščadi pred Vele v Domžalah potekal tradicionalni, že enaindvajseti Etno rock festival. V petek bodo od 18. ure naprej nasto...

Izleti GG / sreda, 23. avgust 2017 / 22:58

Izletniki z Brezij na Svete Višarje

Izletniki Gorenjskega glasa so v četrtek potovali po Marijini poti od Brezij na Svete Višarje. V petek, prvega septembra, jo bomo ponovili.

Kronika / sreda, 23. avgust 2017 / 22:55

Žejen, a ni imel denarja

Kamnik – V trgovskem centru v Kamniku je pred dnevi varnostnik zalotil pijanega moškega, ki je v trgovini v nahrbtnik zložil šest steklenic različne alkoholne pijače, nato pa je nameraval trgovino...