Po delovnem še na kazensko
Potem ko sta nekdanja direktor in glavna sestra jeseniške bolnišnice Igor Horvat in Zdenka Kramar uspešno prestala pravdo na delovnem sodišču, je zdaj zoper njiju stekel še kazenski postopek.
Ljubljana – Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je s predobravnavnimi naroki začel sodni proces zaradi domnevnega oškodovanja Splošne bolnišnice Jesenice zaradi podpisa pogodbe z mariborskim storitvenim podjetjem ISS Facility v letu 2010. Na zatožno klop so sedli nekdanji direktor bolnišnice Igor Horvat in bivša glavna medicinska sestra Zdenka Kramar, ki ju specializirano državno tožilstvo obtožuje storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ter tedanje odgovorne osebe v družbi ISS Facility Rudi Zupan, Franja Meža Nareks in Binka Dedić, ki jim tožilstvo očita pomoč pri storitvi kaznivega dejanja, enak očitek pa je naslovilo tudi na samo podjetje. Za kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti je zagrožena kazen do osem let zapora.
Kot se je pričakovalo, nihče od obtoženih krivde ni želel priznati, zato jim jo bo tožilstvo skušalo dokazati na glavni obravnavi, ki se bo predvidoma začela sredi decembra. Tedaj bodo minila štiri leta, kar so gorenjski kriminalisti podali kazensko ovadbo v tej zadevi. Kriminalisti so obravnavani posel začeli pregledovati, ko so s strani sveta zavoda Splošne bolnišnice Jesenice maja 2014, ko so zaradi malomarnega opravljanja dolžnosti razrešili dolgoletnega direktorja Igorja Horvata, prejeli kazensko ovadbo zaradi suma nezakonite porabe javnih sredstev. »V preiskavi so kriminalisti ugotovili, da so v javnem zavodu zato, da bi favoriziranemu storitvenemu podjetju pridobili protipravno korist, pred nekaj leti zanj najprej priredili javni razpis za posel, potem pa mu do prve polovice leta 2014 na podlagi tega posla plačevali neustrezne račune. Neustrezne račune zato, ker je storitveno podjetje zavodu zaračunavalo tudi neobstoječe oz. neizvedene storitve,« je tedaj pojasnil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj. Po ugotovitvah kriminalistov naj bi odgovorne osebe v storitvenem podjetju že pri sklepanju sporne pogodbe za izvajanje čiščenja, transportne službe in receptorska dela vedele, da vseh pogodbenih obveznosti ne bodo mogli izpolniti in jih tudi niso, kljub temu pa naj bi zavodu izstavljale račune z zneski, ki so presegali vrednost dejansko opravljenih storitev in dobavljenega materiala zavodu, je dodal.
Zaradi domnevnega oškodovanja je sedanje vodstvo jeseniške bolnišnice zoper Horvata in Kramarjevo sprožil spor na kranjskem oddelku Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani, v katerem je nekdanji delodajalec od toženih zahteval povrnitev škode v višini skoraj 1,4 milijona evrov. Delovno sodišče je letos spomladi tožbeni zahtevek v celoti zavrnilo. Čeprav sodba še ni pravnomočna (višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani pritožbe niti še ni začelo obravnavati), pa je ta postala glavni adut obrambe v kazenskem postopku pred ljubljanskim okrožnim sodiščem. Obramba je zato sodnici Lei Habjanič že predlagala, da v dokazne namene pridobi in prebere tudi celoten sodni spis z delovnega sodišča. Obramba želi isti dokaz uporabiti tudi pri izpodbijanju premoženjskopravnemu zahtevku, ki ga je pooblaščenec jeseniške bolnišnice Urban Vrtačnik vložil v višini slabih 1,4 milijona evrov. Matej Oštir iz specializiranega državnega tožilstva po drugi strani v obtožnici navaja, da naj bi obtoženi bolnišnico oškodovali za 834 tisoč evrov.