Odstopil prvi minister
Minister za kohezijo Marko Bandelli je raje sam odstopil, kot da bi predsednik vlade Marjan Šarec predlagal njegovo razrešitev.
Bandelli podpisal odstopno izjavo
Predsednik vlade Marjan Šarec je v sredo državni zbor obvestil, da je prejel nepreklicno odstopno izjavo ministra za razvoj, strateške projekte in kohezijo Marka Bandellija, ki se tako vrača v državni zbor. Ministru bo funkcija prenehala, ko se bo z odstopom seznanil državni zbor, kar se mora zgoditi v sedmih dneh. Šarec je Bandellija k odstopu pozval na ponedeljkovem razgovoru, na katerega ga je povabil po medijskem razkritju vsebine ministrovega dopisovanja po elektronski pošti z županskim kandidatom Komna Erikom Modicem. Ob tem je premier napovedal, da ga bodo v nasprotnem primeru razrešili. Bandelli je namreč Modicu zažugal z nepodporo dveh resorjev, ki ju vodi SAB – poleg ministrstva za kohezijo tudi ministrstva za infrastrukturo, ki ga vodi strankarska prvakinja Alenka Bratušek. Šarec je v objavi na družbenem omrežju Facebook med razlogi za Bandellijevo zamenjavo navedel, da kljub drugačnim navodilom ni pripravil informacije o črpanju sredstev EU, ki je ena od prednostnih nalog vlade. Drugi sklop razlogov pa se je nanašal na elektronsko sporočilo Modicu, saj je po premierjevih besedah nedopustno, da je Bandelli pridobitev javnih sredstev pogojeval z umikom županske kandidature. Bandelli, ki se je za sporočilo Modicu naknadno večkrat opravičil, je premierjeve očitke o slabem delu zavrnil in pojasnil, da je zaradi napak, ki jih je odkril, ustavil objavo poročila ter zahteval pripravo novega, ki je trenutno v medresorskem usklajevanju in naj bi ga Šarec dobil prvi. »Nisem si tega zaslužil,« je dejal v torek, ko je podpisal odstopno izjavo. Alenka Bratušek je ob tem poudarila, da v stranki pričakujejo, da ima premier Marjan Šarec enaka merila za vse državne funkcionarje – za tiste, ki jih je branil do danes, in tiste, ki jih še bo branil. Od Šarca je zahtevala tudi spoštovanje koalicijskih dogovorov glede ureditve pokojnin in zdravstvenega sistema ter skrbi za mlade. »To so bili pogoji, da je naša stranka postala del vlade. Naša zahteva, od katere ne bomo odstopili, je ureditev pokojnin. To je naša zaveza, in če vlada oziroma koalicija tega ni sposobna uresničiti, potem svoje vloge v vladi in koaliciji ne vidimo več,« je dejala. Šarec je sicer na neprimerno javno komuniciranje Bandellija opozoril že kmalu po sestavi vlade.
Policisti o zaostritvi stavke
Vlada in sindikati javnega sektorja so ta teden izvedli nov krog ločenih pogajanj. Podrobnosti o vsebini pogajanj še vedno niso znane, zagotovo pa so z njihovim potekom najbolj nezadovoljni v obeh policijskih sindikatih. O zaostritvi stavke so se odločali, ker so na pogajanjih naleteli na določen zid, saj vladna ponudba za reševanje njihovih stavkovnih zahtev vsebuje predloge, ki so »nižje od prvih predlogov v februarju«, je razložil predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič.
Predstavitev Šugman Stubbsove
V sredo se je v predsedniški palači javno predstavila Katja Šugman Stubbs, ki jo predsednik republike Borut Pahor predlaga za novo ustavno sodnico. Pravnica in psihologinja je poudarila, da jo pri delu vodijo vrednote humanosti, pravičnosti, solidarnosti, skrbi za izključene in spoštovanja različnosti. Od preteklega dela je poudarila predvsem svoje delovanje na področju človekovih pravic v kazenskem pravu in zavzemanje za postopkovno pravičnost. Med drugim je sodelovala pri razpisih Evropske komisije, ki se nanašajo na človekove pravice v kazenskem pravu, bila pa je tudi izvoljena predstavnica Slovenije v evropskem odboru za preprečevanje mučenja v Svetu Evrope. Šugman Stubbsova po oceni predsednika republike Boruta Pahorja izpolnjuje strokovne kriterije in vzbuja zaupanje za opravljanje te pomembne funkcije, Pahor pa lahko v državnem zboru računa na glasove koalicije in Levice.
Kupili bodo oklepnike
Obrambni minister Karl Erjavec je ta teden povedal, da je podpisal sporazum o nakupu 38 ameriških oklepnikov 4x4 Oshkosh za 15 milijonov in pol evrov (brez DDV), ki bodo tudi del srednje bojne bataljonske skupine. Načrtujejo še nakup treh helikopterjev za nujno medicinsko helikoptersko pomoč, za modernizacijo Slovenske vojske je nujen tudi nakup osemkolesnih oklepnikov, po znani zgodbi s Patrio, ki je zdaj »kužna«, pa je težava v tem, katere bodo kupili. »Mi bomo šli v nakup, ki bo transparenten, ki bo ponudil ugodnejšo ceno in ki nam bo dal tako zmogljivost, da bomo lahko oblikovali srednjo bojno bataljonsko skupino,« je povedal Erjavec.